11.listopad je každoročně po celém světě připomínán jako Den válečných veteránů, a to při příležitosti podepsání příměří na konci 1. světové války. K tomu došlo 11. listopadu 1918 ve vlaku nedaleko severofrancouzského města Compiègne. Symbolem Dne válečných veteránů – nebo také Dne příměří – je vlčí mák podle básně Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský voják a lékař John McCrae.

 „Dnem válečných veteránů si připomínáme jak statečnost vojáků sloužících za první světové války, tak i dosud žijících hrdinů z druhé světové války. Nezapomínáme samozřejmě ale ani na hrdiny, kteří nasazují svoje životy v novodobých konfliktech,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se připomenutí Dne válečných veteránů rovněž zúčastnil.

Novodobými konflikty nebo mírovými misemi v zahraničí prošlo už dvanáct tisíc českých vojáků. Veteránů druhé světové války žije v České republice posledních šest set.

Den válečných veteránů připomněl i Nadační fond REGI Base I., který uspořádal veřejnou sbírku na podporu a pomoc při zajišťování rehabilitace, zdravotních a rehabilitačních pomůcek a integrace zraněných veteránů do civilní společnosti. Při Dni válečných veteránů rozdával vlčí máky a sběratelské odznaky s vlčím mákem.

„Shromažďujeme finanční prostředky na robotickou rehabilitační pomůcku, která rozšíří stávající sbírku rehabilitačních pomůcek,“ vysvětlil spoluzakladatel nadačního fondu Hynek Čech.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký se během Dne válečných veteránů zastavil u stanoviště nadačního fondu na Jungmannově náměstí. Nadační fond REGI Base I. zprostředkovává válečným veteránům, ale i zraněných policistům a hasičům špičkovou rehabilitaci v Kladrubech i v zahraničí. „Kromě jiných jsme například pomohli zajistit jedinečnou péči v USA pro výsadkáře desátníka Josefa Brychtu, který byl velmi vážně zraněn v Afghánistánu,“ popsal Hynek Čech.

Přispívat na péči o válečné veterány lze celoročně. Podrobnosti naleznete na www.regibase.cz.

Příběh Josefa Brychty můžete zhlédnout ZDE.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1776959-veteranovi-z-afghanistanu-hrozila-amputace-nakonec-zveda-cinky

„Děkuji všem, kteří připomněli Den válečných veteránů a kteří přispěli na jejich rehabilitaci a reintegraci do společnosti. Péče o tyto hrdiny je velmi důležitá pro ně i pro nás ostatní, protože ukazuje naši míru solidarity a úcty k těm, kteří nasazují život za mír ve světě, tedy i v České republice,“ uzavřel starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.