Už popáté se u kostela sv. Petra na Poříčí sešli umělečtí kováři, rytci, šperkaři, keramici, vlásenkáři a maskéři, včetně studentů těchto oborů, aby v rámci Svatopetrského kování přiblížili návštěvníkům krásu, jedinečnost a důležitost svých oborů.

„A nejenže se bylo na co koukat, ale zájemci si mohli i některé techniky sami vyzkoušet a například vykovat hřeb či tisknout z dřevorytu,“ upozornila předsedkyně pořádajícího Spolku přátel Petrské čtvrti Linda Klečková.

Svatopetrské kování i práci spolku ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který akci udělil záštitu. „Práce našich spolků – a tedy i Spolku přátel Petrské čtvrti – je velmi důležitá pro vytváření sousedského prostředí u nás a Svatopetrské kování, které navíc v historickém centru předvádí historická řemesla, je toho dokladem,“ uvedl Oldřich Lomecký.

Kromě zkušených řemeslníků se v Petrské čtvrti představili i studenti a jejich školy: SOŠ uměleckořemeslná, Podkovářská 4, Praha 9 předvedla umění uměleckých kovářů, keramiků, vlásenkářů a maskérů. Obdobně i Střední a vyšší škola umělecká a řemeslná, Nový Zlíchov 1, Praha 5, která vyučuje mj. obory truhlář, čalouník a dekoratér, umělecké kovářství a zámečnictví nebo umělecké řezbářství a restaurátorství. Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Jablonec nad Nisou, se sídlem na Horním náměstí 1, zase nabízejí obory tvorba a vzorování bižuterie, grafický design a ražená medaile a mince.

Do programu se tradičně zapojila i Galerie KusKovu, Biskupský dvůr 6, Praha 1, která se věnuje uměleckým předmětům, šperkům a užitému umění z kovu. Zaměřuje se na díla převážně českých výtvarníků, uměleckých kovářů a šperkařů, pořádá také výstavy a nabízí tvorbu na zakázku.

„Stejně jako každý rok jsme připravili i bohatý doprovodný program pro děti i dospělé – výtvarný koutek, koncert Big Bandu ZUŠ Biskupská, seminář Šimona Vondrušky, komentovanou prohlídku kostela a koncert operní pěvkyně Martiny Mamuly Bauerová a studentů Mezinárodní konzervatoře Praha. Navíc kdo přišel, mohl díky Muzeu hlavního města Prahy zdarma navštívit Novomlýnskou vodárenskou věž,“ popsala Linda Klečková.

Pozvala rovněž všechny sousedy a další zájemce na komentovanou vycházku s Pavlem Novotným na téma „Zaniklé hotely, pivovary, restaurace a kavárny ulice Na Poříčí“, která se koná 14. října od 14 hodin. Sraz je před kostelem sv. Josefa na náměstí Republiky.

Více informací: www.petrskactvrt.cz.