Mladí, starší, děti i dospělí – ti všichni si našli cestu do parku Kampa, aby spolu se seniory z Prahy 1 oslavili jejich svátek. A protože tentokrát po většinu dne sluníčko mraky s převahou porazilo, probíhaly oslavy jako jeden příjemný piknik.

„Program jsme připravili tak, aby pobavil seniory i jejich děti a vnoučata a aby návštěvníci spolu s námi strávili příjemný i poučný den,“ vysvětlil hlavní pořadatel oslav svátku seniorů a radní Prahy 1 Petr Burgr, který kromě sousedů a návštěvníků všeho věku přivítal také zajímavé hosty – umělce i představitele samosprávy.

Popovídat si přišel starosta Prahy 1 Pavel Čižinský, do jehož gesce spadá sociální problematika, místostarosta Pavel Nazarský, který se kromě otevřenosti radnice stará o vzdělání vnoučat, nebo senátor za Prahu 1 Václav Hampl, jenž má zase pro změnu v kompetenci dohled na legislativu ovlivňující životy seniorů, ale samozřejmě i nás ostatních.

Různých generací byli i vystupující umělci – seniorský taneční soubor Medunky, zpěvačka Markéta Zdeňková, Hanka Křížková, kapela Druhá Sláma, taneční studio ZŠ Vodičkova anebo legendární kapela současných i bývalých žáků ze ZŠ Vodičkova s názvem Masakrózní hustec. Po jejím výborném vystoupení přistoupil Petr Burgr k mikrofonu a trefně konstatoval: „Vážení senioři, je vidět, že naše budoucnost je ve správných rukách.“

Po celý den byly návštěvníkům k dispozici i osvětové stánky se zajímavými informacemi. Středisko sociálních služeb představilo svůj projekt „Tísňová péče“ i další služby, Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem zase své oddělení ošetřovatelské a paliativní péče a sestry boromejky navíc zájemcům zdarma měřily tlak.

Autor knihy Cesta ke zdraví N. N. Zaporožskij poradil, jak změnou péče o tělo docílíme i změny vlastního těla; představilo se i ozdravné centrum Relax Arte Sanatorium, jež na Malé Straně pořádá kurzy cvičení k posílení celkového zdraví a svoji činnost přiblížila i vynikající organizace Mezi námi, která se zaměřuje na mezigenerační setkávání a aktivity a v parku také uspořádala výtvarnou dílnu.

Své stánky měli na Kampě i BESIP, spolek Prevence dětem, dobrovolní hasiči z Prahy 1 anebo městští strážníci s nácvikem první pomoci. Ti všichni se rovněž postarali o velmi zajímavé přednášky.

Nezapomnělo se ani na soutěže v malování poslepu, kolečkování, hodu na plechovky, v červích dírách nebo třeba v zámečnickém umění.

Svátek seniorů je minulostí, ale už v příštích dnech a týdnech se můžeme bez ohledu na věk těšit na řadu dalších akcí, aktivit a projektů. „Všechny generace zvu na zajímavá setkání s dlouholetých sportovním redaktorem a moderátorem Petrem Vichnarem, která se uskuteční 29. října a 7. listopadu v Malostranské besedě. Určitě si také nenechte ujít povídání s osobnostmi v Galerii 1 ve Štěpánské 47,“ pozval Petr Burgr a my dodáváme, že potřebné informace a pozvánky naleznete na www.praha1.cz.