„Jedeme dál…“ – tak se jmenovalo letošní divadelní pásmo, které už roky pořádá v Divadle ABC Studio OÁZA, kulturní centrum pro lidi s mentálním postižením. A stejně jako v uplynulých letech i letos jeho uspořádání podpořili radní Prahy 1 Eva Špačková, vedení a zaměstnanci divadla a další ochotní lidí.

 „Musím moc pochválit paní ředitelku Lorencovou a vůbec celý tým Studia OÁZA. Odvádějí skvělou a moc prospěšnou práci, jež obohacuje jak jejich klienty, tak i nás okolo,“ uvedla radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková, která aktivity Studia OÁZA podle svých slov velmi ráda navštěvuje a organizaci také osobně finančně podporuje. Kromě toho Studio OÁZA získává dotační podporu od MČ Praha 1.

„Zaslouží si to, stejně jako si zaslouží i další formy pomoci – velmi jsou například vítáni dobrovolníci, kteří se zapojují do organizace bohaté nabídky kreativních kroužků a kterými se mohou stát třeba i středoškolští studenti,“ popsala Eva Špačková.

Studio OÁZA je neziskovou organizací, jejímž cílem je zejména rozvíjení kulturních a společenských aktivit osob s mentálním handicapem. Sídlí v Říční 6 a v současnosti organizuje sedmnáct kroužků pro zhruba sedmdesátku lidí – výtvarné, hudební, dramatické, ale také třeba i jazykové a s počítači.

Studio OÁZA pořádá čtyřikrát ročně hojně navštěvovaná kulturní přátelská setkání a řadu dalších veřejných vystoupení a výstav. Velmi úspěšná byla například baletní vystoupení „Kavárna“ a „Lásky Edith Piaf“, dále divadelní adaptace „Starých pověstí českých“, Shakespearova „Zkrocení zlé ženy“ nebo dramatizace románu Agathy Christie „Deset malých černoušků“.

Každý rok se pak pro rodiny a podporovatele koná divadelní pásmo v Divadle ABC.  „Nacvičujeme to celý rok, takže sotva teď skončíme, od příštího týdne se začíná nacvičovat na příští rok,“ vysvětlila zakladatelka Studia OÁZA a dnes čestná ředitelka Olga Kurzová. Do letošního představení se podle jejích slov zapojila asi čtyřicítka klientů.

„Nácvik je velmi náročný a těžký zejména v tom, že musíme dosáhnout jejich pravidelné účasti, což je při počtu účinkujících opravdu obtížné,“ dodala současná ředitelka Marcela Lorencová.

S nasazením a nadšením účinkujících ale problémy rozhodně nejsou. „Nejvíc mě baví balet a jak tancujeme ´Cikáni jdou do nebe´,“ svěřila se například Denisa Střihavková.

A proč název celého pásma „Jedeme dál…“? „Protože jsme díky sponzorům a dobrým lidem zase sehnali peníze a jejich zásluhou můžeme ´jet dál´,“ konstatovala Olga Kurzová.

Tak přejeme hodně dobrých lidí a nám všem více takto zapálených nadšenců, jako jsou ti ze Studia OÁZA.

Více informací: www.studiooaza.org.