Týden veslování proběhl na Střeleckém ostrově a v sobotu vyvrcholil supersprintem osmiveslic o putovní rytířský meč starosty Městské části Praha 1. Pro návštěvníky byly během celé akce připraveny ukázky tréninku na trenažerech s profesionálními instruktory, veslování pod vedením olympijského medailisty Václava Chalupy, autogramiády reprezentantů i nábor nových veslařů z řad dětí a dospělých.

„Dnes je na pořadu sprint na 200 metrů o putovní rytířský meč starosty Městské části Praha 1 a zítra vyrážíme od Karlova mostu do Hamburku, kam chceme dorazit 11. října. Každý den máme naplánovaný jeden úsek: z Prahy máme namířeno do Mělníku, dále do Ústí nad Labem a pak pořád dál,“ popsal bývalý veslařský reprezentant a olympijský medailista Václav Chalupa, který se na cestu do Hamburku, jež je pokusem o zápis do Guinessovy knihy rekordů, vydal spolu s předsedou Českého veslařského svazu Dušanem Macháčkem a hlavním organizátorem Aleš Nejedlou.

K vodáckému sportu má díky svým rodičům blízko starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který svůj rytířský meč nakonec předal osmiveslici Slavie, která ve třech rozjížďkách za sebou porazila soupeře z Bohemians. Nutno dodat, že vždy těsně a po velkém boji. „Vodácký sport není o takových penězích jako tenis, golf či fotbal, o to větší dík patří organizátorům tohoto závodu i dalších vodáckých akcí,“ ocenil Oldřich Lomecký, jehož matka byla mistryní republiky na kajaku v letech 1950 a 1951 a jeho otec pak vybojoval skvělé šesté místo na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 v kategorii C2 – dvojkánoe.

Čeští vodáci musejí při pokusu o zápis do Guinnessovy knihy rekordů zdolat na trase Praha – Hamburk neuvěřitelných 850 km. „Připojit se k nám po cestě může každý, kdo má čas a chuť. Není podmínkou absolvovat celý závod, ale uvítáme podporu i při jednotlivých etapách. Letošní ročník pojímáme spíš jako takovou promo akci na příští rok. V podstatě jde o nultý ročník s pokusem o zápis do Guinnessovky,“ vysvětlil Aleš Nejedlo.

Více informací naleznete na: www.praguehamburgrowingrace.com.

Průběžné informace z jednotlivých etap: www.facebook.com/praguehamburg.