Již tradiční Den otevřených dveří zorganizovalo Středisko sociálních služeb Praha 1 v pondělí 29. dubna. Veřejnost se tak mohla přesvědčit o široké nabídce nejen základních služeb pro seniory Prahy 1, ale také možností se setkávat, zacvičit si, něco se dozvědět, naučit se a v neposlední řadě se pobavit.

Během pondělního Dne otevřených dveří prezentovalo Středisko sociálních služeb Praha 1 šest domů s pečovatelskou službou, dva kluby seniorů, Klub Haštal a klub Tomáš a tělocvičnu, službu Jednička taxi, tísňovou péči a mezigenerační bydlení.

V domy s pečovatelskou službou se nachází 166 míst zvláštního určení v bytech velikosti garsonky. „Je to nejoptimálnější bydlení pro seniory, pokud ještě zvládnou bydlet sami. Klienti mají na dosah sociální službu, současně je pro obyvatele domů připravován bohatý program volnočasových aktivit, které jsou pro seniory Prahy 1 zdarma,“ popsala Helena Čelišová, ředitelka Střediska.

Kromě domů provozuje Středisko sociálních služeb dva kluby, Haštal a Tomáš. Klub Tomáš v Tomášské ulici na Malé Straně byl nedávno zrekonstruován, vyhovuje tak všem specifickým potřebám seniorů a osobám se zdravotním postižením. „V těchto klubech provozujeme spoustu aktivit, z nichž vybrané vedou dobrovolně samotní senioři. Profesionální lektoři pak vedou například kroužek počítačů, výtvarný kroužek a podobně,“ řekla ředitelka. V Klubu Haštal se koná kroužek enkaustiky, místní šikovní klienti také šijí panenky, které byly prodány a výtěžek použit na dobročinné účely.

Dalším zařízením, které Středisko sociálních služeb provozu je Tělocvična. „Tělocvičnu jsme otevírali v roce 2017 a v současné době máme provoz naplněn i o víkendu. Cvičí se zde jóga, balet, zdravotní tělesné cvičení, cvičení na židlích, či recitační kroužek. Konal se zde také kurz sebeobrany, ale ten jsme museli přesunout do větších prostor. Nacvičuje zde také taneční kroužek Meduňky, které pravidelně vystupují na akcích městské části Praha 1, dělá také radost v jiných zařízeních pro seniory i mimo Prahu 1,“ vysvětlila Helena Čelišová.

Všechny volnočasové aktivity pro seniory jsou zejména o setkávání se, nebýt doma sám v izolaci. Středisko sociálních služeb Praha 1 pravidelně pořádá unikátní tábor pro seniory, akci Setkání s kulturou, pravidelné plavby po Vltavě a mnoho dalších aktivit. „Když lidem zajistíte základní potřeby: byt, stravu, pak člověku ve vyšším věku schází kontakt s ostatními, potřebují být potřební,“ vysvětlila paní ředitelka. „Politická reprezentace na Praze 1 opravdu slyší na potřeby našich nejstarších spoluobčanů a finančně Středisko podporují, aby ti, co celý život pracovali, aby strávili komfortně a aktivně svůj seniorský věk,“ pochválila paní Čelišová a dodala, že takto nadstandardně nastavený program pro seniory by se neobešel bez výkonných pracovníků, kteří s nadšením, láskou a kreativitou sobě vlastní vytvářejí péči.

„Každý den stojí za to, aby ho člověk žil,“ uzavřela Helena Čelišová.