Kampa dokázala, že je Středem Světa oprávněně! Pohodové odpoledne strávil každý, kdo během první dubnové soboty přišel na Kampu, která se pro tento den slavnostně otevřela (režie: Jiří Kučera) a kromě své jedinečné historie nabídla i příjemnou piknikovou současnost. A to vše v rámci akce s názvem Kampa Střed Světa.

„Z původně protestní akce proti plánovanému ničení parku Kampa se během let stala oslava, že se ho podařilo zachránit,“ vysvětlil kavárník, spolupořadatel a zastupitel Prahy 1 Martin Kotas.

Po slavnostním otevření svobodného území Kampy u Karlova mostu následovala naučná vycházka věnovaná mlýnům podél Čertovky, Sovovým mlýnům a kostelu svatého Jana Křtitele Na prádle, který byl založen už v polovině 12. století v tehdejší vsi Újezd.

Hlavní program se pak odehrával v parku Kampa a ujít si ho nenechala řada lidí z Kampy, Malé Strany i z druhého břehu. „Na Kampě je dnes setkání lidí, kterým není lhostejné, jak se v jejich okolí žije,“ prohlásil při pohledu na piknikující občanstvo Petr Burgr, radní Prahy 1 pro kulturu a spolky. Ze Starého Města dorazil starosta Pavel Čižinský, podle kterého je Kampa „Středem Našeho Světa“, z Nového Města přišel scénograf a zastupitel Michal Caban, kousek to měla návrhářka Pavla Michálková nebo třeba významná postava malostranské kultury David Pešek Dvořák.

K vrcholům sobotního programu kromě legend The Primitives Group a Krásné nové stroje patřili hned na úvod vystupující Matěj Ptaszek a St. Johnny Stehlík, kteří svými „temnými, tesknými i radostnými bluesovými písněmi“ uvedli Kampu do příjemné relaxační nálady. Matěj Ptaszek hrál ve třinácti zemích, žil v Jižní Americe, hrál s muzikanty z Kolumbie a Ekvádoru, byl předskokanem legendárního Johnnyho Wintera a v roce 2011 byl vyhlášen 15. nejlepším světovým hráčem na foukací harmoniku. Těm nejmenším pak byl určen divadelní stan s přilehlou tvůrčí dílnou.

Na Kampě bylo v sobotu prostě fajn (ono je tam koneckonců fajn určitě i teď) a po čtvrtečním vysazení spolkové lípy také toto setkání místních i návštěvníků předvedlo, že se Kampa, přes všechny problémy centra města, ubírá správným směrem. Už třeba jen tím, že jsou to místní, kdo rozhoduje o vysazování stromů v parku a o pořádání takovýchto dobrých akcí. Platí tak mj. slova místostarosty Petra Hejmy, že „Kampa je Středem Světa díky lidem, kterým přirostla k srdci a kteří se o ni starají“.