Zapálením svíčky u pamětní desky v průčelí Kaňkova paláce na Národní třídě připomněl Oldřich Lomecký, starosta Městské části Praha 1, dvacáté osmé výročí brutálního zásahu komunistických bezpečnostních sil proti pokojnému studentskému průvodu. Spolu s ním tak také učinili i další občané a představitelé radnice.

„Všechny nás tehdy brutalita zákroku proti studentům překvapila, zejména proto, že v okolních zemích už docházelo k postupnému uvolňování, a to včetně tehdejšího Sovětského svazu. O to větší pak bylo všeobecné vzedmutí i rychlost konce zdejších komunistů,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a dodal: „Nesmíme zapomínat na tehdejší události, atmosféru i předsevzetí. Současná politická situace nám může připadat jako bouřlivá, máme ale svobodné volby a můžeme svobodně rozhodovat o své budoucnosti.“

Spolu se starostou zapálili svíčku například jeho 1. zástupce a pražský radní Daniel Hodek a radní Prahy 1 Filip Kračman a Tomáš Macháček. „V současné politicky rozjitřené době je velmi důležité si připomínat statečnost tehdejších studentů i ideály 17. listopadu, aby se nám nevytratily z obecného povědomí a aby i dnešní studenti plně chápali důvody, které jejich předchůdce vedly k protestu,“ prohlásil Filip Kračman.

Podrobné informace o průběhu 17. listopadu 1989 naleznete ZDE a ZDE a ZDE .