Radnice na Staroměstském náměstí oslavuje 680. narozeniny a stejně jako v předchozích letech se při té příležitosti otevřela dokořán a zpřístupnila své historické podzemí a další běžně nepřístupné prostory. Došlo ale i na ukázky svatebních obřadů, které na radnici pořádá Městská část Praha 1.

Letos poprvé mohli návštěvníci nahlédnout například do sklepů radničních domů na Malém náměstí. Otevřen byl i historický spojovací tunel mezi Staroměstskou radnicí, Novou radnicí na Mariánském náměstí a novou úřední budovou v Kaprově ulici. Tunel je součástí podzemní trasy, která vede ze sklepení Minutového domu až ke Kafkovu náměstí. Byl vybudován na počátku 20. století především jako technické zázemí, kudy jsou vedeny inženýrské sítě.

Podzemní prostory pod Staroměstskou radnicí sloužily během Pražského povstání jako lazaret pro zraněné a radniční budova se během povstání stala jedním z ústředí odboje. Její novogotické křídlo podlehlo během bojů ničivému požáru.

Návštěvníci radnice se díky připraveným scénkám mohli vrátit do některých osudových okamžiků v historii Staroměstské radnice, jako byla například volba Jiřího z Poděbrad anebo poprava v roce 1621. Do současnosti je naopak zavedly svatební obřady.

„Tuto jedinečnou příležitost nabízíme návštěvníkům každý rok, kdy jim ukazujeme, jak a kde obřady, samozřejmě běžně veřejnosti nepřístupné, probíhají. Letos se navíc návštěvníci mohli zúčastnit jedné opravdové svatby,“ prozradil hudební skladatel a zastupitel Prahy 1 Zdeněk Barták, který se tradičně ujal role oddávajícího a svatebčanům – těm skutečným i těm „jako“ – ve svých proslovech zdůrazňoval nutnost být druhému oporou i potřebu tolerance a nadhledu. Došlo samozřejmě také na polibky a i ty „jako“ byly poměrně dlouhé a pevné…

Svatby se na Staroměstské radnici pořádají od roku 1950. Nejvíce jich od té doby bylo v roce 1961 – 5 521. Uzavírají se zde i registrovaná partnerství.

Staroměstská radnice byla 18. září 1338 zřízena jako sídlo samosprávy Starého Města, a to na základě privilegia od Jana Lucemburského. Nejstarší gotická část komplexu s věží, arkýřovou kaplí a s bohatou znakovou výzdobou je z druhé poloviny 14. století. Na orloji z počátku 15. století se každou celou hodinu mezi 9. a 21. hod. po rekonstrukci zase začne objevovat dvanáct apoštolů. V dolní části je umístěna kalendářní deska se znameními zvěrokruhu od Josefa Mánesa (1865). Východní novogotické křídlo radnice bylo zničeno 8. května 1945 a již nebylo obnoveno.

Svatební šaty a oblek na pravou svatbu zapůjčil svatební salon NUANCE. Fiktivní svatbu oblékla známá módní návrhářka Tereza Sabáčková.