V neděli 20. září měli zájemci možnost navštívit Staroměstskou radnici a podívat se i do jinak běžně nepřístupných prostor. V průběhu zhruba dvouhodinové prohlídky navštívili nejen historické interiéry, ale k výkladu průvodců byl připraven i zajímavý program. Akce Radnice dokořán se tradičně koná v září, a to u příležitosti výročí založení Staroměstské radnice.

Speciální prohlídka k výročí založení Staroměstské radnice umožnila návštěvníkům nahlédnout do historických interiérů, středověkého podzemí i běžně nepřístupné svatební síně. Výklad průvodců byl doplněn hudebními i dramatickými vystoupeními, projekcí historických snímků nebo ukázkou svatebního obřadu.

Prohlídka začínala v kapli a následně pokračovala návštěvou obecní síně, staré radní síně, přes Brožíkův sál, Jiříkovu síň, podzemí a mozaikový vestibul. Závěr prohlídky byl již tradičně ve stavební obřadní síni, kde došlo i na ukázku svatebního obřadu, které na Staroměstské radnici pořádá Městská část Praha 1. Netradiční dvouhodinová prohlídka byla zakončena zábavným kvízem o věcné ceny a poukaz na prohlídku běžně nepřístupného mechanismu orloje.

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice byla 18. září 1338 zřízena jako sídlo samosprávy Starého Města na základě privilegia uděleného staroměstským měšťanům králem Janem Lucemburským. Tvoří ji komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí postupně připojovaných do jednoho celku pro potřeby správy Starého Města pražského. Nejstarší gotickou část komplexu tvoří nádherná věž s arkýřovou kaplí a unikátní orloj z 15. století, na kterém se každou celou hodinu (9 – 23 hod.) objevuje 12 apoštolů. V dolní části je umístěna kalendářní deska se znameními zvěrokruhu od Josefa Mánesa (1865). Východní novogotické křídlo radnice bylo zničeno během Pražského povstání 8. 5. 1945 a nebylo již nikdy obnoveno.

Svatby na Staroměstské radnici

Manželství se na Staroměstské radnici uzavírají od roku 1950. Do tohoto roku se uzavíraly převážně církevní sňatky, civilní svatby byly ojedinělé. Církevní sňatky byly povoleny v České republice opět v roce 1992.

Nejvíce svateb bylo na Staroměstské radnici uzavřeno v roce 1961, a to 5 521. V loňském roce se jich uskutečnilo 491.

Od července 2006 se na tomto místě také uzavírají registrovaná partnerství pro celé území hlavního města Prahy. V roce 2019 jich bylo 100 (s výraznou převahou mužských párů).

Svatební šaty byly zakoupeny v Genessis, Palackého 718/9, Praha 1, https://www.genesis-eshop.cz/.

Líčení: Aneta Balíčková, Instagram: @pack_of_makeup