Zástupy lidí využily o víkendu možnost navštívit Staroměstskou radnici a prohlédnout si celý její komplex – reprezentační sály, dům U Minuty, sklepy domů na Malém náměstí, podzemí radnice, kanalizaci pod ní nebo třeba svatební síň. A právě o program ve svatební síni se v neděli starala Městská část Praha 1. Akce s názvem „Radnice dokořán“ byla oslavou výročí založení Staroměstské radnice.

„Svatba je významnou událostí pro nevěstu, ženicha a jejich blízké, ale samozřejmě i pro nás oddávající,“ uvedl hudební skladatel a zastupitel Městské části Praha 1 Zdeněk Barták, který se v neděli ujal úlohy oddávajícího, a to ne ledajakého: během odpoledne totiž absolvoval celkem dvanáct obřadů, z toho ale jen jedna svatba byla skutečná.

„Návštěvníci Staroměstské radnice kromě prohlídky jejích dalších prostorů přišli i k nám do svatební síně, kde se dozvěděli něco o historii svatebních obřadů na zdejší radnici i o vlastním průběhu obřadu, který jsme jim navíc názorně předvedli. Jednou jsme pak ´jeli na ostro´,“ vysvětlil s úsměvem Zdeněk Barták, kterému velmi pomohla zatím slečna Marie Hrabovská z oddělení vnějších vztahů Městské části Praha 1, jež se po roce opět ujala „role“ nevěsty.

Významně při organizaci nedělních svateb pomohly módní návrhářka Tereza Sabáčková, která nevěstě zapůjčila šaty, společnost Pietro Filipi, která poskytla oblek ženicha, a Kathy Gaiewska, jež se postarala o make-up.

Svatby se na Staroměstské radnici pořádají od roku 1950. Nejvíce jich od té doby bylo v roce 1961 – 5 521. V roce 2016 jich bylo 658. Registrovaná partnerství se v Praze 1 uzavírají jen na Staroměstské radnici – muži jich v roce 2016 uzavřeli 64, ženy ve stejném období 30.
V neděli – v den oslav – pak do stavu manželského vstoupili slečna Veronika Fišárková a pan Tomáš Volf.

Staroměstská radnice byla 18. září 1338 zřízena jako sídlo samosprávy Starého Města, a to na základě privilegia od Jana Lucemburského. Nejstarší gotická část komplexu s věží, arkýřovou kaplí a s bohatou znakovou výzdobou je z druhé poloviny 14. století. Na orloji z počátku 15. století se každou celou hodinu mezi 9. a 21. hod. objevuje dvanáct apoštolů, v dolní části je umístěna kalendářní deska se znameními zvěrokruhu od Josefa Mánesa (1865). Věž nyní prochází rekonstrukcí. Východní novogotické křídlo radnice bylo zničeno 8. května 1945 a již nebylo obnoveno.

Další informace: www.staromestskaradnicepraha.cz.

 

a dalších 147 fotografií: