Skvělý projekt Nadace Pražské děti pomáhá dětem, které musely utéct před válkou a jejichž nejbližší brání vlast před ruskými okupanty. Reportáž Jaroslava Hrocha z Českého rozhlasu.

Bezpečný úkryt před válkou na Ukrajině našlo v Česku už zhruba 150 tisíc dětí, jak vyplývá ze statistik Ministerstva vnitra. Velká část z nich zůstala v hlavním městě. Nadace Pražské děti pro ně začala pořádat sportovní tréninky, které jim mají pomoci najít si kamarády a zapojit se do společnosti. Zašli jsme se podívat na trénink plážového volejbalu na pražský Strahov.

Po krátkém protažení začíná trénink vedený v angličtině, mezi studenty jsou i gymnazisté z Kyjeva. „Osm dní jsme žili v protileteckém krytu, pak jsme odešli do Lvova a přes Polsko do Prahy. Můj táta je dobrovolník a pomáhá naší armádě s dodávkou jídla,“ vypráví jeden z chlapců.

Pro dívku Sašu nebyla válka takový šok: „Žijeme nedaleko Majdanu, v roce 2014 jsem viděla požáry, a jak lidé umírali. Válka tak pro mě vlastně nebyla překvapením. U mě je to s tátou stejné, funguje internet, takže spojení není problém. Táta se snaží nemluvit o válce, protože máma často brečí a bojí se o něj.“

Rozšiřování sportovních tréninků

V Praze si ale rychle zvykli a se spolužáky mluví anglicky. Výuka je v češtině, ale učitelé jim pomáhají a někdy i kopírují ukrajinské učebnice. Sportovní tréninky organizuje Nadace Pražské děti a její ředitelka Dana Maršálková mluví o tom, že jako důsledek války a odchodu ze známého prostředí pozorovala u menších dětí neklid. „Když se dostaly na ty sportovní kurty, najednou se změnily, začaly běhat, skákat, začaly spolu komunikovat,“ dodává. V budoucnu chce nadace začlenit ukrajinské děti také do dalších tréninků s českými dětmi. Chodily by tak hrát i squash, tenis nebo plavat.

Autoři: Jaroslav Hroch,

Zdroj: https://dabpraha.rozhlas.cz/sportem-nejen-ke-zdravi-treninky-plazoveho-volejbalu-pomahaji-k-integraci-8714947