Na týdenní pobyt dorazili do Prahy studenti Dientzenhofer-Gymnasia z Bambergu, o které se zde starají studenti Gymnázia prof. Jana Patočky se svými rodinami. Na Staroměstské radnici je ve středu slavnostně přivítal starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. Praha 1 a Bamberg jsou partnerskými městy.

„Mám velkou radost z přátelství a partnerství našich měst i škol, které je velmi intenzivní a příkladné a je tou nejlepší ukázkou spolupráce evropských národů, jejich měst, obcí a obyvatel,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Němečtí hosté poděkovali za velmi důstojné přijetí, a protože spolupráce obou škol výborně funguje už 25 let, tedy od založení Gymnázia prof. Jana Patočky, všichni pedagogové mohli s čistým svědomím ocenit velký přínos studentských výměn nejen pro spolupráci škol, ale i přátelství našich měst a lidí. „Výměny jsou samozřejmě organizačně velmi náročné, ale je to jedinečná cesta k poznání jednotlivců, jednotlivých kultur a národů. Je to velmi důležitá součást vzdělávání,“ prohlásil profesor němčiny a tělesné výchovy na Dientzenhofer-Gymnasiu Dominik Stoecker.

Partnerská smlouva mezi Prahou 1 a Bambergem byla podepsána v roce 1992. Historie Bambergu ale sahá až do dob starého Říma a město, které má zhruba 70 tisíc obyvatel, bylo v roce 1993 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Více informací: www.dg-info.de, https://cs.wikipedia.org/wiki/Bamberk a www.gpjp.cz.