V nádherném prostoru Českého muzea hudby se poslední květnový den odehrál slavnostní večer, na kterém byli vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií soutěže „Zachraňte plcha velkého.

Výběr podle porotců nebyl vůbec jednoduchý. Soutěžilo se totiž ve dvou kategoriích: výtvarné (kresba, malba, grafika, objekt nebo kombinovaná technika do formátu A3) a literární (poezie nebo próza do 250 slov). Do té výtvarné se mohly zapojit děti ve věku 5 až 15 let a do literární kategorie až do věku 18 let. Samotná díla byla tak vysoké kvality, že se někdy udělovalo více třetích, druhých, ale dokonce i prvních míst. Díky tomu mohlo být oceněno mnohem více zúčastněných dětí. Všechny práce budou na podzim vystaveny ve Werichově vile jako završení této krásné soutěže.

Celým večerem se prolínala myšlenka, že je potřeba nejen upozornit na chráněné živočichy v centru Prahy, v Petřínských sadech nebo v Lobkovické zahradě, ale i na celou faunu a flóru v srdci hlavního města, zaměřit se na ochranu přírody a života v ní. A v neposlední řadě si také uvědomit, že na Petříně máme něco opravdu unikátního, co stojí za to uchovat, ochránit a obdivovat. Kromě již zmíněného plcha velkého je Petřín domovem například pro strakapouda prostředního, lejska šedého, netopýra rezavého a spousty dalších. Mnoho ze zmiňovaných živočichů bylo na oceněných dílech vyobrazeno, ale našla se i taková díla, kde se o původu a druhu dotčeného zvířete téměř vášnivě diskutovalo.

Soutěž tradičně vyhlašuje Petřínská iniciativa společně s Femancipation, z. s. ve spolupráci s Werichovou vilou, Národním muzeem – Českým muzeem hudby a Prahou 1. Srdcem a mozkem jsou Lucie Crocro a Michal Bouzek. Jejími patrony jsou za městskou část Praha 1 Mgr. Eva Špačková, dále přírodovědec RNDr. Jiří Sádlo a ochránce zvířat JUDr. Jiří Pospíšil.

Další informace a jména vítězů naleznete zde: www.zachranteplcha.eu/ročník2023.