Sestavte si Prahu 1 podle sebe. Během 16. ročníku sousedských slavností Zažít město jinak


Domácí dobroty, dílny a přednášky, vystoupení místních umělců nebo soutěže. V sobotu 18. září se společenský, kulturní i kulinářský život na Praze 1 přesune do ulic. Sousedské slavnosti Zažít město jinak v režii spolku AutoMat a stovek místních organizátorů a organizátorek ukážou, že veřejný prostor nemusí patřit jen autům nebo nutným přesunům. Letošní téma akce “Návod k sestavení” pak poukazuje na základní princip slavností “udělej si sám” a zároveň možnost ovlivňovat své okolí i své město.  


Kampa, Soukenická, Opatovická, V Cípu, Mostecká, Mariánské náměstí, Smetanovo nábřeží, Petrské náměstí, Karoliny Světlé, Klimentská a Ve Smečkách. To je výčet lokalit Prahy 1, které třetí zářijovou sobotu ožijí sousedským mumrajem. Klimentská se promění na open air divadelní studio, v ulici Karoliny Světlé se uskuteční mezigenerační setkání, v Soukenické se pro všechny otevře modlitebna Církve bratrské a organizátoři a organizátorky z proslulé ulice Ve Smečkách vás přesvědčí, že i sem stojí za to se vydat. A to samozřejmě není všechno. Více informací, seznam lokalit a postupně i podrobnosti programu najdete na webu zazitmestojinak.cz


Do sousedských slavností se zapojí víc než 100 míst po celé Praze a také dalších 45 měst. Tam všude se nadšení dobrovolní organizátoři a organizátorky rozhodli svým sousedům i návštěvníkům představit své okolí takové, jaké by ho chtěli mít. Zažít město jinak je striktně apolitická a nekomerční akce, kterou nejlépe podpoříte tím, že prostě přijdete. Kreativitě se ovšem meze nekladou a pomoci můžete třeba i zapůjčením nádobí, agregátu nebo upečením něčeho dobrého.  


Právě angažovanost, propojování lidí a komunit i téma užívání a přívětivosti veřejného prostoru vyvstávají v poslední době víc než kdy dřív. Zapojte se a popřemýšlejte spolu s námi, jak byste si svou ulici sestavili třeba z lega. A nebo z vystřihovánek, které inspirovaly letošní vizuál Zažít město jinak. 


Akce bude v souladu s aktuálně platnými protiepidemickými opatřeními.  


Záštitu nad slavnostmi Zažít město jinak 2021 převzal primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a místostarosta Prahy 1 Petr Burgr.