První petřínská jablka projela šrotovačem a lisem již před sobotní druhou hodinou odpolední, aby se mohli občerstvit pořadatelé dalšího ročníku Sousedského moštování ve Vojanových sadech. Letos se to skvěle sešlo: krásné počasí, spousta jablek, ale i atrakcí pro příchozí. A brzy bylo vidět, jak moc se lidé na akci těšili.

„Také k Malé Straně patří s příchodem podzimu vůně jablek, která tu voní ještě více díky milé tradici malostranského moštování ve Vojanových sadech,“ konstatoval 1. místostarosta Prahy 1 a místopředseda pořádajícího Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan Petr Burgr.

Hned poté, co jeho kolegyně Lenka Pavlíková, místopředsedkyně Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan, představila ve Vojanových sadech návštěvníkům bohatý program spojený s moštováním, sklidila veliký potlesk, děti se rozběhly do výtvarných dílen, některé si na své tváře nechaly vyrobit tváře úplně jiné a hned usedly na židličku, aby mohla vzniknout jejich karikatura. „Zamaskované“ děti se pak přemístily ke klaunskému divadlu Jeníčka a Mařenky, zatímco dospělí obdivovali kumšt mistrů kovářských.

„Rok od roku tato akce roste, a tak je vidět, že ji pořadatelé dělají dobře! Chodím na moštování moc ráda,“ ocenila místostarostka Eva Špačková elán pořadatelů. Velké ovace sklidil pokračovatel rodu Pavlišů, Jindřich, který dnes stojí za rozvojem tohoto nádherného prostoru v centru Prahy. Poděkoval hlavně svým spolupracovníkům, z nich někteří pamatují doby, kdy nejstarší z rodu Pavlišů převzal správu tohoto prostoru, pravděpodobně nejstaršího parku v Praze. Jeho historie prý sahá někam až do 17. století.

Dospělé návštěvníky akce také zaujala muzika kapely Czardashians architekta Vojtěcha Pošmourného, který zvolil tentokrát písničky odpovídající názvu kapely – a měl velký úspěch! Jeho hra na housle vyvolávala i potlesk na otevřené scéně.

Tak se zase už můžeme jen těšit na další ročník moštování, jehož přípravy prý začnou zanedlouho.