Čtvrtek 18. ledna byl ve znamení slavnostního odhalení naučných panelů, které přibližují bohatou faunu, floru a historii této historické zahrady.

Vojanovy sady, jejichž historie sahá až do raného středověku, byly dlouho užívány bosými karmelitkami a v průběhu 20. století transformovány do krajinářského parku. Díky péči společnosti Vojanovy sady s.r.o. a celého rodu Pavlišů zůstává park domovem pro mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů, včetně slavných pávů.

Akce byla obohacena přítomností místních obyvatel, odborníků a spolutvůrců cedulí – historiků, památkářů, ornitologů, dendrologů, výtvarníků a grafiků. Měli jsme tu čest poslechnout si zajímavosti o historii parku od Ing. arch. Ondřeje Šefců, dozvědět se více o místní ptačí populaci od Dr. Jaroslava Cepáka a ponořit se do světa magnolií s doc. Jindřichem Pavlišem.

Hudební vložku poskytl Chlapecký sbor Bruncvík s Jiřinou Marešovou a Lenkou Pištěckou, spolu s hudebním doprovodem Barbory Šabachové (akordeón) a Vojtěcha Pošmourného (housle).

Akci pod záštitou starostky Terezie Radoměřské umožnila autorka myšlenky paní Zdeňka Havlíková a všichni, kdo se podíleli na její realizaci. Jejich cílem bylo nejen chránit tento krásný park, ale i informovat širokou veřejnost o jeho unikátnosti a přispět k ochraně pro budoucí generace.