I letos se na Petrském náměstí sešli sousedé v rámci projektu Zažít město jinak (ZMJ). Setkání spolupořádaly Studio Paměť, Spolek přátel Petrské čtvrti a Tour de Petrská. Hlavní část slavností Zažít město jinak je pak na pořadu v sobotu 19. září.

„Na několika místech Prahy 1, ale samozřejmě i v dalších městských částech je připraven bohatý program, tak si vyberte a přijďte!“ pozvala všechny místostarostka Prahy 1 Eva Špačková, která přišla i na Petrské náměstí.

Co nabízel bohatý program na Petrském náměstí? Od 15 hodin pro děti pohádku Irská rybka v podání Divadla Volfi. Je to příběh na motivy klasického vyprávění o tom, kolik přání potřebujeme ke štěstí, jak se pozná opravdová láska a že pravý poklad se často skrývá tam, kde ho vůbec nehledáme. Svou linii děje našli nejen malí, ale i velcí diváci, kteří se společně bavili a zazpívali si.

Děti se potom pilně věnovaly navlékání korálků a vyráběly nejen náhrdelníky. Vytvořily svůj vlastní šperk a získaly tak suvenýr z letošního ZMJ. Dílnu vedla Vendula Stoklásková ze 100CLASS concept store. Další kreativní dílna se zaměřila na malování na obličeje.

Součástí projektu byly workshopy, výměna pokojových květin, vinylů nebo třeba nákup keramiky. Nechyběly konzumace a směna přinesených domácích dobrot. Večer pak proběhly tři koncerty Adama Urbana a Magiče, muzikanta ze sousedství Pepíčka Čečila a headlinera Justina Lavashe.

Adam Urban a Magič spolu hrají ve dvojici už od roku 2011, a to hlavně funk, hip hop, originální samply a breaky, ale také jazz, latin a další směry.

Pepíček Čečil je pravým představitelem hospodské muziky, které dominuje jeho tahací harmonika „Fňukna“. Při jeho vystoupení měla většina lidí dojem, že se ocitli v době policejního rady Vacátka v putykách nejnižší kategorie, kde se scházela „galérka“.

Brit Justin Lavash, který žije posledních čtrnáct let v Praze, si postupně vypracoval pověst vyhledávaného performera nejen v České republice. Jeho hudba se ubírá napříč styly mezi blues, folkem a jazzem.

Po koncertech pak následovala afterparty v prostoru Screenshot s DJ Patrickem Heartem. Byl to opravdu vydařený den.

Zažít město jinak jsou sousedské slavnosti pořádané vždy třetí sobotu v září (v rámci Evropského týdne mobility) po celém Česku. Jsou projektem pražského spolku AutoMat, který místním organizátorům pomáhá s celkovou koordinací, vyjednáváním záborů ulic, grafikou, propagací a podobně.

Městskou části Praha 1 podporované Studio Paměť, jeden z organizátorů akce, které sídlí v Soukenické 29, nabízí alternativu k zavedeným pražským prostorům s dramaturgií postavenou zejména na současném autorském divadle a soulové/bluesové hudbě. Akce se odehrávají v menším sklepním prostoru se stolečkovou úpravou. V přízemí se nachází také příjemná divadelní kavárna a bar.

Více informací: www.zazitmestojinak.cz, www.studiopamet.cz.