Ani nepříznivé počasí neodradilo tři desítky seniorů od účasti v jejich oblíbeném turnaji v pétanque O pohár Městské části Praha 1. Za vytrvalého deště se uskutečnil ve středu 14. září v parku v Lannově ulici.

V exhibičním zápase se v úvodu utkali v jednom týmu i místostarosta Prahy 1 Petr Burgr a ředitelka Střediska sociálních služeb Prahy 1 Helena Čelišová. V nervydrásajícím zápase nakonec prohráli s dvoučlenným místním týmem Lvic, který reprezentovaly Dáša a Šárka. Obě dámy mají dohromady 184 let!

„Je obdivuhodné, jakou dobrou náladu si udržují všichni účastníci turnaje i při tak špatném počasí. To je ale nakonec ještě důležitější skutečnost než samotná hra,“ ocenil Petr Burgr.

Turnaj se konal již počtrnácté a pořádal ho Senior tým Prahy 1, který má v současné době kolem tří desítek členů. Vznikl v roce 2008, kdy ho dal dohromady trojnásobný mistr České republiky v pétanque a mezinárodní trenér v tomto sportu, dnes třiapadesátiletý Petr Fuchsa. „Oslovili mě tenkrát, jestli bych nebyl ochotný je trénovat. Mně se ten nápad líbil. Trénujeme každou středu,“ uvedl a dodal: „Hodně to obohacovalo a rozvíjelo v hraní a trénování pétanque i mě samotného. Nakonec jsem si i pod tímto vlivem udělal licenci na mezinárodního trenéra.“

Petr Fuchsa nyní jezdí pravidelně každý měsíc i na stáže v pétanque do Paříže. Pod jeho vlivem dokonce vznikly i další seniorské týmy v Praze, například v Praze 2, v Praze 6, v Praze 8, v Praze 13 nebo v Praze 17. Společně se pak v průběhu roku setkávají na pořádaných turnajích a dokonce vyjíždějí soutěžit i do dalších koutů České republiky, někteří pak i do zahraničí.

„Možnost hrát pravidelně pétanque umožňuje seniorům nejen potřebný pohyb, ale také příležitost se setkávat a rozvíjet sociální komunikaci. Petru Fuchsovi za to patří velký dík,“ zdůraznila Helena Čelišová. Nicméně on sám jako trenér po čtrnácti letech v Praze 1 končí. „Tým už je zaběhnutý a samostatný. Mě čekají další výzvy i povinnosti,“ reagoval.

Turnaj v parku v ulici Lannova tak byl i příležitostí, kdy mu účastníci mohli poděkovat a předat dárky. „Takovýmto lidem, kteří z vlastní iniciativy dokážou vytvářet prostor a možnosti, aby naši senioři nebyli sami, patří uznání,“ podotkl místostarosta Petr Burgr.

A jak turnaj nakonec dopadl? Vyhrál tříčlenný tým z Řep (jen pro zajímavost, dohromady bylo jeho členům 247 let). Druhý skončil tým Liják z Prahy 1 a třetí AD HOC rovněž z Prahy 1. Velké poděkování patří také kavárně Pauseterie, která připravila pro všechny hráče teplé i studené občerstvení zdarma, a také firmě APETIT. Od ní dostal každý z deseti zúčastněných týmů dort.