Ve Skautském institutu se v pondělí sešli senátor Václav Hampl a starosta Prahy 1 k debatě s občany.

Neformální setkání poblíž Staroměstského náměstí sice přilákalo pouze několik občanů, dostalo se však na řadu aktuálních témat a problémů, ke kterým se oba politici vyjádřili ze svého úhlu pohledu, senátor Václav Hampl (nestr.) jako zákonodárce, starosta Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě) pak očima komunálního politika.

Nejvíce probíraným tématem byly krátkodobé pronájmy typu Airbnb. „Domnívám se, že legislativní řešení se protahuje kvůli tomu, že pro část lidí je to problém, ale pro část lidí výdělek,“ uvedl senátor Hampl. O problémech těchto pronájmů diskutuje na pravidelných setkáních také s ostatními pražskými senátory, z nichž je nyní v tomto aktivní především Marek Hilšer, který připravuje anketu mezi občany, jak nejlépe regulaci pojmout.

Starosta Čižinský zmínil snahu radnice podpořit soudní spory s majiteli problémových bytů a připomněl aktuální soudní kauzu, kdy zatím nepravomocně uspělo SVJ z Prahy 1 ve sporu s jedním z majitelů, který zpochybňoval možnost krátkodobé pronájmy zakázat ve stanovách sdružení.

Účastníky debaty zajímaly také konkrétní stavební projekty, například plán na přestavbu bývalé polikliniky Klimentská na zdravotnické zařízení hotelového typu. „Je to velice komplikovaná kauza a soud konstatoval, že Praha 1 není účastníkem řízení, ale že je to magistrát. Přesto se budeme věcí dál zabývat,“ uvedl starosta.

Dotazy směřovaly také na plánovanou proměnu Palachova náměstí nebo nápad otevřít druhý výstup z metra Staroměstská. Debatu zakončilo téma příštích prezidentských voleb, přičemž senátor Hampl se o kandidaturu ucházet nehodlá, ale zvažuje podporu jinému kandidátovi.

text: Michal Kalina, foto: Petr Našic