Hana Hegerová, Eliška Junková, Radim Palouš, Vladimír Jiránek, Antonín Ederer, Vladimír Jirout, Dan Hrubý, Josef Topol, Ilja Hurník, Jindřich Pavliš, Jiří Jírů, Vladimír Kopecký, Anna Chromy, Eliška Hašková Coolidge nebo Marek Eben patří mezi významné osobnosti, kterým Městská část Praha 1 udělila Cenu Prahy 1, nebo Čestné občanství MČ Praha 1. Od nynějška je možné si v sedmém patře radnice ve Vodičkově ulici prohlédnout fotografie oceněných.

 „Jsou to lidé, kteří něco dokázali a něco pro nás ostatní vykonali. Podle našeho přesvědčení si zaslouží, aby byli připomínáni široké veřejnosti,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a dodal: „Praha 1 je hrdá, že je s takovými osobnostmi spjata.“

Slavnostní vernisáže se z oceněných zúčastnili novinář a spisovatel Dan Hrubý, kronikář a historik Antonín Ederer či architekt Vladimír Jirout. Antonín Ederer píše kroniku Městské části Praha 1, v níž zachycuje události od roku 1989 do současnosti. „Jeho zásluhou předáme generacím, jež po nás přijdou, ucelenou historickou práci mapující návrat a budování demokracie po letech totality,“ popsal starosta Oldřich Lomecký.

Antonín Ederer podrobně mapuje a zkoumá i vzdálenější historii Prahy 1 a je autorem či spoluautorem třiadvaceti knih. „Nejraději mám úplně tu nejstarší a nejméně známou historii,“ svěřil se nám Antonín Ederer, který nyní připravuje knihu fejetonů.

Novinář, spisovatel a nakladatel Dan Hrubý se kromě jiného věnuje staré a zmizelé Praze, o které publikuje zdařilé články a knihy. Velmi populární jsou například jeho knihy Pražských příběhů.

Vladimír Jirout v polovině šedesátých let neúnavně bojoval za výstavbu metra a zároveň proti nesmyslnému projektu podpovrchové tramvaje. „Zachránil tak obrovský kus historické části Prahy nevyčíslitelné hodnoty. Nebýt jeho obrovského nasazení i podpory od profesora Jaroslava Fragnera, u kterého postgraduálně studoval architekturu na Akademii výtvarných umění, došlo by k devastaci podstatné části dnešní Pražské památkové rezervace a zmizely by celé bloky domů od Hlavního nádraží přes Karolinum a Staroměstské náměstí až k Rudolfinu,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.