I když se říká, že co Čech, to muzikant, chlapeckých pěveckých sborů byste v naší zemi našli jen hrstku. O to více nás těší, že jeden z nich funguje právě u nás v Praze 1. Smyslem sboru Bruncvík, který letos na jaře slaví patnáct let od svého založení, je nalézat v hudbě radost a zároveň rozvíjet vedle hlasu a hudebnosti celkovou osobnost chlapců.

Chlapecký pěvecký sbor Bruncvík vznikl na jaře roku 2006. Zakladatelku a sbormistryni Lenku Mensa Pištěckou k jeho zřízení inspirovala předchozí pedagogická činnost, láska k hudbě i radost z práce s dětmi. Jak se však ukázalo, jeden z prvních kroků – dát sboru jméno – nebyl vůbec snadný. „Nad vymýšlením názvu jsme strávili večer i noc. Zjišťovali jsme, jak se jmenují ostatní sbory, aby to nebylo podobné, a nechtěli jsme ani anglický název. Zároveň jsem si přála, aby jméno souviselo s Prahou a byl v něm symbol mužnosti. Pak jsem pro odreagování přinesla knihu Petra Síse Tři zlaté klíče, ve které je pověst o Bruncvíkovi, a bylo nám jasné, že to je přesně to pravé,“ vzpomíná Lenka Mensa Pištěcká

Kromě koncertů pro veřejnost pořádá sbor řadu výchovných koncertů, na kterých děti seznamuje s různými hudebními styly. Repertoár vokálního tělesa je bohatý a velmi pestrý, od hudby středověké, barokní až po hudbu současnou, černošské spirituály, hudbu etnickou či alikvotní. Sbor pracuje především v projektech, kde se věnuje určitému tématu a hudebnímu stylu. S tím se pak děti seznamují nejen po stránce hudební, ale i kulturní. Každý styl studují do nejmenšího detailu z encyklopedií, dokumentů i prostřednictvím speciálních her.

Ačkoli by se mohlo zdát, že zpěv nebude vedle sportu a dalších volnočasových aktivit pro chlapce příliš velkým lákadlem, nemá Bruncvík o zájemce nouzi. „Myslím si, že hlas je obraz duše. Snažím se, aby pro chlapce byla hudba kamarád, aby jim otevřela svět a dovolila snít,“ vysvětluje Lenka Mensa Pištěcká. Hlavní sbor má nyní šestadvacet členů, v přípravkách je patnáct dětí. Současná pandemie sice činnost sboru podstatně komplikuje, ani tak ale chlapci nezahálejí. Se sbormistryní a dalšími členy sboru jsou v kontaktu online přes platformu Zoom. Před koncem loňského roku pak sbor dokonce uspořádal koncert prostřednictvím livestreamu.

Sbor Bruncvík letos slaví patnácté výročí činnosti a jeho členové doufají, že i když aktuální situace setkávání nepřeje, významné jubileum budou moci patřičně oslavit. To platí především o velkém koncertě, který se uskuteční 21. října v kostele sv. Šimona a Judy. Držíme rytířům z Bruncvíku palce, ať se tyto i další plány podaří uskutečnit, a přejeme k výročí vše nejlepší.