Již přes jedno století najdete v Dlouhé ulici 25 na Starém Městě pražském krámek zachovávající si poněkud zvláštní kolorit. Obuvníci, sedláři, čalouníci, brašnáři a knihaři zde nacházeli a nacházejí po léta sortiment, na který nikde jinde nenarazili. Historie prodejny sahá na začátek minulého století, kdy zde sídlil sklad a prodejna kůží. Potom tu fungovalo všeobjímající Řempo a nakonec Domácí potřeby Praha, které prodejnu v rámci malé privatizace předaly do soukromých rukou.

Současným majitelem je JUDr. Ivo Vacke a obchod nese název „Železářství, potřeby pro řemeslníky“. Hned u vstupu radostí poskočí srdce každému, kdo má jen trochu vztah k řemeslům a výtvarničení. Velmi ochotný personál nabízí provazy, popruhy, lana, gumolana, knoty, šňůry, nitě, jutu, řetězy, koženky, kůže, jelenice, řemínky, plátna, stanovku, filc, fólie, karabiny, zipy, jehly, nýty, rolničky, aktovkové zámky, spony, přezky, obuvnické gumy a podpatky, lepidla, čalounické a sedlářské hřebíky a podložky, cvoky, nářadí, kartáče, štětce, molitan, ochranné pomůcky, pracovní oděvy, nejrůznější nářadí a náčiní, kožené a jutové rohožky, budky pro ptáky … prostě nepřeberné množství zboží.

Prodejna slouží jak pro řemeslníky, tak i pro nadšence, co si doma kutí a potřebují nástroje či materiál. Ještě před deseti lety nešlo vejít do obchodu, abyste se nezařadili do dlouhé fronty nakupujících. „Dříve zde bylo vedle nás elektro a Philips, drogerie, byli zde lidi, bydlelo se tu a zákazníků bylo denně hodně. Dnes je tato zóna téměř prázdná a jen pro Airbnb a pro turisty,“ posteskne trochu v nadsázce Vojtech Fázik, vedoucí prodejny, který pochází z malé vesnice na Slovensku a zde se profesně našel. „Ale nestěžujeme si, lidí chodí stále dost, máme radost a věříme, že naše práce má smysl. Spousta lidí za námi přijíždí z jiných měst a máme i své oblíbence mezi cizinci.“

Majitel prodejny pan Vacke dbá na výchovu svých zaměstnanců od základu, pokud někdo v ulici nebo ve dvoře cokoliv dělá, třeba opravuje zeď, tak vezme kolegy, ať se podívají, jak a k čemu se různé nástroje používají: „Jsem rád, když ženy i muži v prodejně znají funkci jednotlivého nářadí a mají povědomí o tom, co zákazníkům prodávají.“

Když začínal, měl i učně. Ještě dnes tady prodává jedna bývalá žákyně, kterou si vychoval. Postupně však zájem o toto povolání opadl a tak nabírá uchazeče o práci z venku: „Na lidech většinou poznám, jestli se pro obchod hodí nebo ne, musím být i psycholog, občas mne však někdo překvapí i po dlouhé době v negativním slova smyslu,“ popisuje pan Vacke. „To se potom musíme rozloučit a život jde dál.“

Nejvíce nakupujících je koncem školního roku, před prázdninami. Dobrý je i začátek září, to „jedou“ zámečky na skříňky, a cokoliv do školy. Také když je deštivo, všichni začnou renovovat byt a malovat. Tak jen doufejme, že současné podzimní počasí přivede do Dlouhé víc zákazníků. Můžete si zde v předstihu pořídit báječné přírodniny na adventní čas a vánoční dekorace.

Otevřeno je pracovní dny 9 – 8 hodin, v sobotu 9 – 14 hodin.