Městská část Praha 1 plánuje vzhledem k rozhodnutí vlády a ministra školství o zahájení výuky žáků prvního stupně základních škol otevřít ke dni 25. května i mateřské školy, které má jako zřizovatel na starosti.

Víme, že mnoho rodin má současně děti předškolního i mladšího školního věku, a chceme jim tímto krokem pomoci a umožnit jim tak návrat do zaměstnání,“ uvedla Eva Špačková, místostarostka Prahy 1, která má oblast školství ve své gesci. Zároveň dodala: „Ráda bych všem rodičům poděkovala za jejich pomoc dětem při dosavadní distanční výuce a za to, jak skvěle v této zkoušce obstáli.“

Důležité je, aby rodiče svůj zájem o docházku dětí do mateřských škol i prvního stupně základních škol nahlásili příslušným ředitelům. Odbor školství MČ Prahy 1 bude společně s řediteli jednotlivých institucí připravovat scénář k bezproblémovému spuštění výuky, který bude v souladu s metodickým pokynem ministerstev školství a zdravotnictví.

Uděláme vše pro to, aby se děti vrátily do bezpečného prostředí. Již proběhla celoplošná dezinfekce prostor a také zajišťujeme dostatečné množství dávkovačů s dezinfekcí a tekutým mýdlem. Jsme přesvědčeni, že přísným požadavkům epidemiologů vyhoví i naše školní jídelny. Ujišťujeme rodiče, že uděláme vše, co je v našich silách,“ sdělila místostarostka Eva Špačková.

Školní budovy budou před nástupem žáků, ale i v nějakém periodickém opakování dezinfikovány. „Pan starosta přislíbil, že do škol bude dodáno dostatečné množství dezinfekce, jak na úklid, tak dezinfekci rukou,“ říká ředitel ZŠ a gymnázia Malostranská, Tomáš Ledvinka.

Školy budou chránit i starší pedagogy, u kterých je větší riziko těžšího průběhu nemoci Covid-19 a tak budou učit především ti mladší.

„My jsme si zjistili předběžný zájem žáků. Víme, že v každé třídě se zhruba vejdeme do toho limitu, který je 15 žáků na třídu. Máme dostatek pracovníků na prvním stupni, i dostatek kantorů na stupni druhém, kteří jsou schopni nastoupit. Máme i družináře, kteří jsou připraveni zasáhnout, takže nemám starost, abychom to personálně zajistili,“ dodává ředitelka ZŠ a gymnázia Gutha-Jarkovského, Jitka Kendíková.

Podle ředitelů už se většina dětí do školy těší, což potvrzuje i vysoký zájem o online výuku, která ve většině škol v současnosti probíhá.

Přesné podmínky nástupu dětí do škol a další potřebné informace naleznete na webových stránkách MŠ, ZŠ a městské části Praha 1 (Odboru školství).

Tisková zpráva ke stažení zde –  DOC