Krejčovství, jehož zákazníkem byl i Václav Havel

Kostýmy z krejčovství Zach & spol. (Újezd 41, Malá Strana) jsme mohli obdivovat ve filmu Odcházení, jehož režie se ujal náš první polistopadový prezident, dále ve Svěrákově pohádce Tři bratři, v muzikálech Drákula a Bídníci, v Divadle Járy Cimrmana nebo ve Státní opeře Praha. Velký úspěch měly i jeho pánské kostýmy pro operu Evžen Oněgin Státní opery Göteborg. Základ jeho činnosti ale samozřejmě tvoří klasické krejčovství pro pány i dámy.

První adresou proslulého krejčovství byla od roku 1991 Josefská a po ní na rok Klárov. Na současné adrese sídlí tato rodinná firma, která šije klasické pánské obleky a pláště, ke kterým přidala i dámské kostýmy, už 26 let. „Mezi naše zákazníky patří třeba pánové Schwarzenberg, Lobkowicz a Kinský. Šili jsme ale obleky i pro pana prezidenta Havla, Josefa Luxe a samozřejmě pro řadu dalších zákazníků jak z Prahy 1, tak i z ciziny,“ popisuje Vladimír Zach, rodilý Malostraňák, který na Malé Straně prožil většinu svého života, a proto chtěl také vždy podnikat právě tady.

K řadě zákazníků ho také pojí dlouholetý blízký vztah. Když například na zkoušku obleku přicházel Václav Havel, vždy si s personálem připil čerstvě natočenou plzní. Chcete se i vy zařadit mezi ty, kteří upřednostňují kvalitní a originální oblečení? Krejčovství Zach & spol. je dobrá volba.

Drogerie ve Zlatnické 8 nabízí snad všechno

Nejlepší provozovna Prahy 1 v kategorii obchod za rok 2011 patří mezi drogerie, kterých už v našem hlavním městě moc není, a široký okruh jejích zákazníků pochází ze sousedství i z míst mimo Prahu. Patří mezi ně domácí kutilové, řemeslníci, hospodyňky i ženy, které sem přicházejí kvůli své kráse.

„Jsme širokosortimentní drogerie a zároveň prodejna barvy-laky. Zákazníci u nás najdou prakticky všechno od kyseliny mravenčí přes parafin, fosforečnan sodný, lepidla až po kosmetiku,“ popisuje Roman Kala, který drogerii provozuje už od roku 1998. Navazuje tak na legendárního pana Šnora, který v ní od vyučení strávil celý dlouhý profesní život, a na pana Havla, jenž pak drogerii vedl na počátku devadesátých let.

Pan Kala během let připojil k hlavní prodejně i sousední krámek, kam přestěhoval potřeby pro malování – velké nádoby s barvami a míchací stroje, i když technický pokrok pomáhá i tady, a tak na co dříve potřeboval tři stroje, zvládne dnes už jen jeden. A jak Roman Kala říká, namíchá jakoukoliv barvu a odstín. „Mícháme na počkání a podle požadavku – syntetiku, akryláty, malířské i fasádní barvy…“

Přijďte se přesvědčit: po – pá 10 – 18, so 9,30 – 12.

www.drogerie-zlatnicka.cz.

Cukrárna Astra

Perlová 8, Staré Město

Svojí poctivou cukrařinou oslazuje Cukrárna Astra život lidem ze sousedství už od roku 1993. Zhruba před osmi lety pak díky spolupráci se Staročeskou pekárnou rozšířila její majitelka Eva Hrušková nabídku i o klasickou pekařinu a k dortům a zákuskům plným fantazie a kvalitních surovin přibyly chlebíčky, obložené bagety, housky nebo třeba vynikající chléb.

Šikovný pekař navíc před očima zákazníků smaží a peče vyhlášené koblihy, tvarohové koláče, buchty, štrúdl, rohlíčky, šátečky a další dobroty, které si můžete ještě teplé odnést domů anebo si dát spolu s kávou v krásném a velmi vkusně zařízeném prostředí.

Za léta provozu zná Eva Hrušková už většinu svých zákazníků osobně. „Jsou mezi nimi hlavně místní obyvatelé a zaměstnanci z okolí. Turisté jsou ve výrazné menšině,“ popisuje sympatická dáma, která za velmi důležité považuje naslouchání zákazníkům a jejich přáním.

Ve své provozovně je prakticky každý den, a i proto se jí daří navzdory rychle rostoucí konkurenci. „Rozšiřujeme sortiment a služby, vylepšujeme prostředí i oblečení personálu. Hlavně se ale snažíme zákazníkům nabídnout klid, možnost ztišení a zpomalení a k tomu příjemnou obsluhu a úsměv,“ prozrazuje svůj recept Eva Hrušková z Cukrárny Astra.

Instalatérství Jan Kechner

Všehrdova 425/21, Malá Strana

Pozdravili jsme při vstupu do kanceláře a okamžitě začal zvonit telefon, každodenní náběr objednávek, s nimiž musí pomáhat také asistentka. I tady se pomalu rozjíždí život. Lidé přestávají mít strach a začínají řešit praktické stránky života. Někde kape kohoutek, jinde je potřeba vyměnit kotel.

Firma pana Kechnera mimo instalatérských prací zajišťuje také elektrikářské a zámečnické práce. Taková komplexnost nabídky je velkou výhodou v případě všech zakázek, z nichž nejvíc objednávají občané Prahy 1. V době krize drželi pohotovost, radili zákazníkům, ale také vyjížděli, když si lidé sami nemohli pomoci. Jejich věrnost například ocenila osmdesátiletá paní, které „havaroval“ záchod. Nemá internet ani mobil, a tak dorazila osobně. Navíc se sama stará o handicapovaného syna. Následovala samozřejmě záchrana v rouškách.

Po březnovém výpadku sice začíná frmol, ale aby se dalo všechno stihnout, potřeboval by pan šéf několik rukou navíc, a nic mu není platné, že s ním už začíná pracovat i jeho syn. Z firmy odešli lidé, u nichž se projevuje nechuť k řemeslu, přestože by se mohlo zdát, že má „zlaté dno“. Dobří řemeslníci raději odcházejí jezdit třeba ke kurýrním službám. Tak snad alespoň u Kechnerů zůstane řemeslo v rodině, protože by bylo škoda, kdyby firma zanikla. Obyvatelé z okolí jsou rádi, že ji tu mají, a pan Kechner je jim věrný…

 Do baru U klíčů chodí samí zajímaví hosté

V Prokopské 4, tedy jen kousek od Malostranského náměstí a z Maltézského pak co by kamenem dohodil, už pětadvacet let funguje, v nádherném domě se základy ze 14. století, bar U klíčů. V sousedství bývalého kostela svatého Prokopa, po kterém tato romantická ulička dostala jméno a který byl po svém zrušení díky reformám Josefa II. přestavěn na obytný dům a dnes už ho připomíná jen světcova socha.

Také název útulného rodinného baru má svůj historický původ. Už pradědeček dnešních provozovatelů – Josefa Mlíky a jeho sestry Ivety – totiž v domě provozoval zámečnictví a tuto tradici dodnes udržuje téměř osmdesátiletý Ivetin a Josefův otec. Krásný dům patří jejich rodině už od začátku 20. století.

„Bar U klíčů je dnes už legendou mezi malostranskými podniky a jeho návštěvu všem doporučuji. Je to provozovna, která si zaslouží naši podporu,“ ocenil starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Provoz baru U klíčů se vždy opíral o stálé hosty z okolí, a to platí i dnes. „Občas se na zahrádku posadí nějaký turista, ale jinak je naše klientela místní a někteří štamgasti k nám chodí od samého počátku,“ popisuje Josef Mlíka, který má v době naší návštěvy službu. Posezení u točeného budvaru a výborného vína ze Strachotína pod Pálavou, ke kterým je možné zakousnout nakládaný hermelín, utopence, matjesy a další klasiku, vyhledávají i lidé na romantické procházce. Dříve k častým zákazníkům patřili úředníci z okolních kanceláří, ale ty téměř zmizely.

„Tady jsou samí zajímaví hosté!“ odpovídá Josef, když se ho ptáme na skladbu hostů. Malá Strana si podle něj navíc dodnes uchovala ráz vesnice uprostřed města. Tak se k hostům baru U klíčů přidejte i vy – 7 dní v týdnu, od 11 hodin do pozdního večera. Tel. č.: 736 686 067.

Malostranští kutilové nemusí bloudit

Kutil, prodejna se vším možným, Vítězná 10, Malá Strana

Paní Anna Bradáčová provozuje svoji prodejnu tam, kde začínali v devadesátých letech její rodiče. I ona je spokojená, že už skončilo období, kdy lidé neměli do ničeho chuť. Sice prodávali plátno a gumičky na roušky, ale jejich doménou je toho mnohem víc. My jsme se byli v obchodě podívat v okamžiku, kdy byl konečně zase plný zákazníků a opravdu využitý až ke stropu.

„Lidé už konečně zase myslí i na jiné věci, než je ten vir,“ říká paní Bradáčová, a když vidí naše překvapení nad tím, co všechno se dá u ní koupit, upřímně se baví. „U nás koupíte i netušené věci – náhradní karabinu na tašku, lepidlo, patníky anebo podrážky na své oblíbené boty,“ popisuje s úsměvem.

Do jejího obchodu chodí cíleně čeští zákazníci, kteří potřebují konkrétní věc, ovšem paní Bradáčová dokáže přilákat i zahraniční turisty, kteří se, doufejme, v Praze znova objeví. Tím možná tak trochu nečekaným tahákem je prachobyčejná rybička – nožík, který znají nejméně tři generace dozadu. Kutil ale nabízí také velké množství plastových spon, třeba na batohy, což ocení jak domácí, tak zahraniční cestovatelé, když si ten svůj batoh potřebují opravit.

Roušky na vedlejší koleji

Šicí centrum Haišman, Na Poříčí 14, Nové Město

Období, ve kterém šly nejvíc na odbyt plátno a gumičky za uši, je už snad naštěstí pryč. A jestli se někomu stroj „zavařil“ při šití roušek, má jedinečnou možnost dát ho do odborného servisu v Šicím centru Haišman. Tam už se zase objevují především ženy, které zajímá něco úplně jiného. Opět se šije móda, a protože je v tamějších regálech mnoho druhů látek, je rozhodně z čeho vybírat. Ale na všechno je potřeba spousta nití, špendlíků a samozřejmě třeba také navlékače jehel. A to vše Na Poříčí 14 najdete. A protože místní prodavačky dokážou poradit naprosto bezchybně a každému, pochopí to i chlap, který měl jehlu v ruce před lety. Snadno tak lze získat radu, jak se třeba popasovat s jednoduchou opravou.

Milovníky moderní techniky určitě nalákají šicí stroje, jejichž cena se sice někdy dotýká cen docela slušné automobilové ojetiny, na druhou stranu ale téměř šijí bez toho, že by k tomu potřebovaly lidskou sílu. Dokonce vyšívají a navíc je můžete připojit i k počítači.

V Šicím centru Haišman si na své přijdou i obdivovatelé šlapacích „singrovek“ anebo prvních strojů značky Lada. Fungují jednoduše a srozumitelně pro každého.

Přijměte tedy naše pozvání.

Více informací: www.sici-stroje-overlocky.cz.