Čeští a britští letci na Klárově oslavovali – 100. výročí vzniku Královského letectva RAF a založení československého letectva a 73. výročí návratu našich pilotů z Velké Británie. U památníku s okřídlených lvem si tyto historické události připomněli čeští a britští vojáci, občané a politici.

„Československé letectvo bylo založeno 30. října roku 1918, 1. dubna téhož roku pak RAF – nejstarší vojenské letectvo na světě, které během uplynulých sta let sehrálo velmi důležitou roli v řadě válečných konfliktů, nejvíce pak samozřejmě za druhé světové války. Tehdy v řadách Královského letectva bojovali i Čechoslováci. 2 500 statečných vojáků odešlo po okupaci z Československa, aby se aktivně postavili nacismu, a jako příslušníci RAF se obrovskou měrou zasloužili o svobodu Velké Británie, Evropy i své vlasti,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se slavnostního aktu zúčastnil a za své zásluhy o vznik památníku s okřídleným lvem poté v Senátu s dalšími osobnostmi převzal záslužnou medaili od Nadačního fondu Air Maršála RAF Karla Janouška.

Vzpomínkového aktu na Klárově byla přítomna řada významných osobností: radní Prahy 1 Eva Špačková a Filip Kračman, bývalý šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel i jeho nástupce Sir Stuart Peache, David Cooper, velitel 2. skupiny RAF, velitel Vzdušných sil AČR Petr Hromek, veterán a bývalý příslušník RAF Alois Dubec či kardinál Dominik Duka.

„Muži a stroje společně zabezpečili svobodu, kterou si dnes užíváme,“ prohlásil na Klárově Sir Stuart Peach, který také připomněl oběť českých vojáků, kteří zahynuli v Afghánistánu: „Jménem Severoatlantické aliance bych chtěl vyjádřit soustrast nad ztrátou vašich vojáků v Afghánistánu. Vaše ztráta je i naše ztráta.“

Při službě v RAF zahynulo téměř pět set českých a slovenských vojáků. „Létali na našich bitevnících i bombardérech a přispěli k misím na všech úrovních,“ vyzdvihl velitel 2. skupiny RAF David Cooper a dodal: „Jedním z důvodů, proč máme s Českou republikou tak silný vztah, jsou naše dějiny, jejichž příkladem je druhá světová válka.“

Jen v rámci britského letectva vykonali Čechoslováci podle armádních údajů 43 500 operačních letů a sestřelili nebo poškodili 362 nepřátelských letadel.

Před třiasedmdesáti lety se českoslovenští příslušníci RAF vrátili do vlasti. Jejich návrat byl opožděn díky komunistickým a sovětským obstrukcím, a tak nemohli pomoct Pražskému povstání. O tři roky později se jim komunisté pomstili definitivně, když jich řadu na dlouhá léta zavřeli do koncentračních táborů. Mnozí ale naštěstí stihli včas utéct zpět do Velké Británie.