Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) a spolek Lastavica připravují dvě akce, kterými si připomeneme první výročí odchodu Dany Němcové. Na Senovážném náměstí v Praze, kde se nachází sídlo nadace, bude 11. dubna v 16 hodin odhalena pamětní deska u stromu, který ponese jméno Dany Němcové. K účastníkům promluví předseda správní rady VDV Vojtěch Sedláček, starostka městské části Prahy 1 Terezie Radoměřská, římskokatolický kněz a pedagog Ladislav Heryán a ředitelka spolku Slovo 21 Jelena Silajdžič. Pietní setkání hudebně doprovodí Chlapecký pěvecký sbor Bruncvík z Prahy 1. Setkání se zúčastní přátelé a členové rodiny Dany Němcové i zástupci bývalých jugoslávských běženců ze spolku Lastavica. V 17 hodin bude následovat promítání dokumentu „Věčný úsměv Dany Němcové“, které se bude konat v klubu Lastavica.

„Nadace chce pojmenováním stromu Dany Němcové vzdát poctu této vzácné ženě, která po odchodu Olgy Havlové řadu let zastávala pozici předsedkyně správní rady naší nadace,“ osvětluje ředitelka VDV Monika Granjaa dodává: „Akce jsme připravili společně se spolkem Lastavica, který sdružuje bývalé jugoslavské válečné běžence, jimž v řadě případů Dana Němcová pomohla – proto si vysloužila tak důvěrnou přezdívku „bosenská máma“.“

„Dana Němcová byla jedinečná osobnost, která svým životem a činy inspirovala mnohé z nás. Její odkaz pokračuje v inspiraci dalších generací. Věřím, že strom bude trvalou připomínkou všeho dobrého, co Dana Němcová pro naši společnost udělala,“ dodává Terezie Radoměřská, starostka městské části Prahy 1.

Platany jako symbol krásy, síly a věčnosti vysadila před hotelem Andaz Prague v budově bývalého Cukrovarnického Paláce společnost UBM Development Czechia s.r.o. Zástupci společnosti souhlasili s věnováním stromu památce Dany Němcové. „Hodnotami, za které se tato výjimečná osobnost celý život zasazovala, nepochybně zanechává velkou stopu v české historii a ovlivní další generace. S vděčností jsme nový strom věnovali právě paní Daně Němcové. Platan je stejně nadčasový jako hodnoty Dany Němcové. Tento odolný majestátní strom leckdy vydrží více než 150 let a stává se tak němým svědkem věků. Věříme, že nově zrekonstruované Senovážné náměstí s platany a pamětními deskami budou vybízet k odpočinku a zamyšlení,“ komentuje David Lukas, hlavní architekt UBM Development Czechia.

Jde v pořadí již o třetí strom na Senovážném náměstí, který byl pojmenován na počest jedné z významných osobností Výboru dobré vůle. Vedle stromu Dany Němcové tak náměstí v centru Prahy 1 krášlí i strom zakladatelky nadace Olgy Havlové a strom její dlouholeté ředitelky doktorky Mileny Černé.

Na vzpomínkové setkání naváže od 17 hodin promítání dokumentu „Věčný úsměv Dany Němcové“, které se bude konat v klubu Lastavica, Opletalova 16, Praha 1. Přítomni budou Edo Jaganjac, lékař, zakladatel spolku Lastavica, Anna Freimanová, editorka Knihovny Václava Havla, Ivana Pauerová Miloševičová, režisérka filmu Věčný úsměv Dany Němcové a rodina a přátelé Dany Němcové.

Zdroj fotografie: pro www.heroine.cz Jana Plavec