Před šestnácti lety zaútočili teroristé na Spojené státy americké. Počet obětí apokalypsy sledované celým světem byl 2 997. Bylo mezi nimi také 343 hasičů z dvou set newyorských jednotek. Další hasiči a záchranáři dodnes umírají na nemoci způsobené dlouhodobým pobytem v troskách mrakodrapů. Stejně jako každý rok i letos se 11. září sešli občané Prahy 1 a její návštěvníci na Kampě, aby uctili památku obětí útoku.

„Každý rok ve stejný den si na Kampě připomínáme událost, která bolestně zasáhla a změnila Ameriku a s ní celý svět. Záběry televizí, ukazující zkázu newyorských Dvojčat, si každý z nás bude pamatovat do konce svého života. Jsme tu proto, abychom vzdali hold newyorským hasičům a záchranářům, kteří ukázali celému světu, co je to statečnost a sebeobětování,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Pietní setkání na Kampě se každoročně koná u pomníku pod obloukem Karlova mostu. „Pomník vznikl díky sbírce dobrovolných hasičů z Prahy 1, aby trvale připomínal hrdinství newyorských hasičů i boj proti zkáze ničivé povodně, která toto místo, Kampu i velkou část Prahy před lety zasáhla,“ prohlásil Filip Dvořák, místostarosta Sboru dobrovolných hasičů Praha 1, jenž slavnostní akci zahájil.

Po něm už zazněly hymny Spojených států amerických a České republiky, po kterých následovaly slavnostní projevy představitelů Prahy 1, hlavního města, policie, hasičů i ambasády USA v Praze.

„Jménem amerického lidu vám děkuji, že jste přišli uctít památku obětí teroristického útoku z 11. září 2001,“ uvedla chargé d´affaires Velvyslanectví USA v Praze Kelly Adams-Smith, jež zdůraznila, že nebýt statečnosti a obětí hasičů, zahynulo by v New Yorku podstatně více lidí. „Oběti byly z devadesáti zemí celého světa,“ upozornila Kelly Adams-Smith a svůj proslov ukončila slovy: „Doufám, že díky naší pospolitosti se nám podaří porazit ty, kteří se nás snaží rozdělit.“

Pietní shromáždění na Kampě má každý rok i část, která se obrací k budoucnosti. „Scházíme se také proto, abychom se symbolicky právě v tento den stali svědky ocenění těch nejmenších – absolventů letního tábora dobrovolných hasičů z Prahy 1. Někteří z nich určitě za pár let převezmou štafetu od svých dospělých kolegyň a kolegů a budou vykonávat jedno z nejdůležitějších a nejnáročnějších povolání – povolání hasiče,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

I v této souvislosti vidí důležitý odkaz 11. září 2001. „Před šestnácti lety se newyorští hasiči a záchranáři svojí statečností zasloužili, že si ohnivé peklo hořících budov nevzalo ještě více lidských životů, než byl konečný tragický součet. Zasloužili se ale i o to, že být hasičem – profesionálním či dobrovolným – je obrovská čest,“ uzavřel Oldřich Lomecký.

Více informací o Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 najdete na www.hasicipraha1.cz