Nestává se často, aby společně vystavovaly dvě opravdu výrazné umělecké osobnosti, natož aby to byl otec se synem. Návštěvníci Galerie 1 ve Štěpánské ulici tak mají opravdu jedinečnou příležitost vidět dílo Jana a Václava Švankmajerových. Prostory této galerie navíc umožňují dílo obou výtvarníků velmi jednoznačně oddělit a návštěvník se tak může vždy přesně soustředit na jedinečný projev dílčího umělce. O tom, jak výstava vznikla, nám s velkým nadšením z povedené realizace řekla kurátorka projektu Renáta Mužíková.

„Jde o můj splněný sen, protože si nedovedu představit vyšší kurátorskou metu, než dělat výstavu žijící legendě, kterou Jan Švankmajer je. Málo z českých tvůrců je takto mezinárodně uznávaným autorem, výtvarníkem a animátorem. A spojení s jeho synem, který je velmi kvalitní malíř, je opravdu jedinečné. Důležité je zdůraznit, že kvalita Václavovy tvorby je také v osobitosti díla, které v žádném případě nekopíruje otcův styl,“ vysvětluje Renáta Mužíková.

Pokud se na výstavu vypravíte, určitě dáte kurátorce za pravdu, že talent v tomto rodu je opravdu výrazný a jinakost tvorby umělců Vás jistě potěší a osloví.

„Když jsem byla malá, obdivovala jsem tvorbu Jana Švankmajera, fascinovaly mne jeho strašidelné pohádky a příběhy a dokonce jsem si již v té době udělala doma svoji výstavu, to jsem ještě netušila, že se mi podaří nabídnout návštěvníkům Galerie 1 tento jedinečný projekt, výstavu, kterou můžete navštívit až do 24. 2. 2024,“ doplňuje Renáta Mužíková.

V letošním roce oslaví Jan Švankmajer devadesáté narozeniny, takže výstavu můžeme brát i jako jeden z prvních dárků pro tohoto stále aktivního a vitálního umělce. Proto není výstava koncipována jako výběr z tvorby, ale jako představení aktuálních děl. Novinkami jsou takzvané fraktury a mineralogie. Samozřejmě překvapením budou jistě i zajímavé obrazy jeho syna. Proto přijměte naše pozvání do Galerie 1 ve Štěpánské ulici.