Senioři Prahy 1 se ve středu 22. května se opět setkali s kulturou v sále Malostranské besedy. Tentokrát si pro ně připravila Marie Formáčková vyprávění o Lucerně, kterou hudebně doprovodila Jana Rychterová. Obě účinkující nadchly tradičně plný sál Malostranské besedy.

Středeční odpoledne bylo pro seniory Prahy 1 připraveno pásmo příběhů o pražské Lucerně. Marie Formáčková, autorka knihy Kdyby Lucerna promluvila…, poutavě vyprávěla historii vzniku tohoto úžasného místa, o lidech, kteří byli s Lucernou pevně spjati i o hostech, kteří rozzářili její podium. A vyprávění bylo skutečně zajímavé, dokonce natolik, že pohltilo spoluúčinkující Janu Rychterovou. Ta vyprávění doprovodila tematickými písněmi z převzaté, ale zejména vlastní tvorby.

Diváci se z úst Marie Formáčkové dozvěděli, že na místě dnešní Lucerny vůbec neměla stát pražská kulturní a společenská ikona, ale hokejový stadion. Místo však vůbec ledovému sportu nevyhovovalo. Na scénu tedy přišla myšlenka společenského sálu. Stavby se ujal inženýr, projektant a stavitel Václav Havel a trvala mezi lety 1907-1921.

Dalšími významnými postavami pražské Lucerny byl rod Spurných. Genius loci scéně vdechli Bedřich a František Spurní výběrem světových i domácích umělců a programem vůbec. V první polovině 20. století si mohl zcela zaplněný sál zaposlouchat do autorského čtení poezie či prózy. Na prknech Lucerny vystupovaly takové hvězdy jako Louis Armstrong, Chevaliér, Caruso i Karel Gott, Ema Destinová či Ella Fitzgerald. Zajímavostí také je, že František Spurný spolupracoval s Karlem Gottem a byl ten, který jej učil, jak se pohybovat v hudebním světě.

Strhující vyprávění tematicky doprovázela hrou na kytaru a zpěvem Jana Rychterová. A tak si všichni přítomní společně zazpívali Život je jen náhoda či Marnivou sestřenici a navrch si poslechli příjemně hravé písničky s humornými texty. A navrch se dozvěděli také pár zákulisních historek. Věděli jste například, že Ema Destinová měla u sebe doma na zámečku jezdící schody nebo že Alois Jirásek odmítl v Lucerně vystupovat s odůvodněním, že je seriózní spisovatel a žádný kejklíř?

Další Setkání s kulturou je připraveno 5. června 2024 od 15 hodin v Malostranské besedě. Na téma Dechovka vystoupí Plechovanka. Senioři Prahy 1 si mohou vstupenky vyzvednout zdarma od 28. května 2024 v Informačním centru na adrese Vodičkova 18, Praha 1.