Začíná jubilejní 75. ročník festivalu Pražské jaro, které se vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru letos uskuteční online. Organizátoři připravili jedenáct živě přenášených koncertů, které budou k dispozici zdarma prostřednictvím webových stránek Pražského jara www.festival.cz. Vybrané koncerty do svého programu rovněž zařadí Česká televize a Český rozhlas. Festivalovými večery bude provázet režisér a hudebník Ondřej Havelka.

„S trochou nadsázky říkáme, že Pražské jaro vám ještě nikdy nebylo blíž. Poprvé v pětasedmdesátileté historii můžete zažít všechny festivalové koncerty zvukem i obrazem u vás doma,“ uvádí ředitel festivalu Roman Bělor.

Jedenáct koncertů bude živě přenášeno z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské. Zahrají Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR), Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia a Česká filharmonie. Ze Spojených států zahraje exkluzivně pro diváky Pražského jara sólový recitál kanadský houslista James Ehnes.

Rozhovory s umělci a pohled do zákulisí příprav tohoto netradičního ročníku bude přinášet každou neděli Echo Pražského jara na ČT art. Polední koncerty Českého rozhlasu Vltava nabídnou každý den od 11. května až do konce festivalu desítky archivních rozhlasových snímků z celé historie Pražského jara.

Erbovní dílo Pražského jara, Smetanova Má vlast, zazní třikrát. Vedle pondělního sestřihu na ČT art týž den, tedy 11. května, uvede Český rozhlas Vltava záznam zahajovacího koncertu Pražského jara z roku 2009, kdy SOČR řídil polský dirigent Antoni Wit.

O den později pak ČT a ČRo odvysílají zahajovací koncert festivalu z roku 1990, kdy v čele České filharmonie po více než 40 letech emigrace stanul dirigent Rafael Kubelík. V tradiční den zahájení 12. května festival nabídne online koncert složený z gratulací a písně k 75. výročí Pražského jara, kterou pro tuto příležitost složil skladatel Petr Wajsar.

Pražskému jaru ze svých domovů mimo jiné popřejí mezzosopranistky Bernarda Finková a Dagmar Pecková, klavíristé Garrick Ohlsson a Miroslav Sekera, hornista Radek Baborák, Pražákovo kvarteto a Epoque Quartet. Ze střechy Rudolfina bude pořadem provázet Ondřej Havelka.

„Je mi pochopitelně líto, že s vámi nemohu být na narozeninovém koncertě osobně. Ale už nyní mohu slíbit, že se v Praze setkáme příští rok, kdy budu mít na Pražském jaru recitál a zároveň budu členem klavírní poroty pražskojarní soutěže,“ vzkázal americký klavírista Garrick Ohlsson.

Na závěr festivalu 4. června zahraje Česká filharmonie vedená Jakubem Hrůšou z Rudolfina díla Ludwiga van Beethovena v úpravě pro smyčcový orchestr. Kompletní program Pražského jara se nachází na www.festival.cz. Jubilejní 75. ročník měl původně nabídnout 53 koncertů a začít 7. května.

Stejně jako jiné kulturní subjekty závislé na prodeji vstupenek nechává Pražské jaro na zvážení posluchačů možnost darovat část vráceného vstupného jako podporu alternativního programu a na festivalové projekty budoucí.

Zdroj: irozhlas, ČTK