Celkem čtrnáct šachovnic čekalo v Michnově paláci na účastníky nedělní simultánky s druhým nejlepším indickým šachistou, velmistrem Harikrishnou Pentalou, která uzavřela letošní ročník ČEZ CHESS TROPHY. Skvělý a sympatický Pentala se v rámci tohoto šachového festivalu utkal ve dvanácti partiích s českým velmistrem Davidem Navarou.

„Po třech dnech vzájemného souboje vedl David Navara 5:4, poslední tři dramatické partie ale patřily indickému velmistrovi, jenž tak celkově zvítězil 7:5,“ popsal drama Pavel Matocha, předseda Pražské šachové společnosti.

A nutno dodat, že Pražská šachová společnost tradičně zorganizovala opravdový šachový svátek, který potěšil šachisty u figurek i šachové diváky. „Gratuluji pořadatelům ke skvělé akci, kterou jsem velmi rád podpořil, a děkuji všem šachistům, kteří svými výkony oslavili krásu této královské hry,“ ocenil starosta Prahy 1 a vášnivý šachista Oldřich Lomecký.

Zatímco úvodní bleskový turnaj na střeše Lucerny nezastihl Pentalu v nejlepší formě, když po jedenácté partii skončil na jedenáctém místě a kdy se tento šachista z jižní Indie podle svých slov obtížně vyrovnávat s horkem, zejména závěr festivalu už patřil jemu, když obrátil vývoj hlavního zápasu a zcela ovládl i nedělní simultánku. „Velmistr se mile usmíval a nemilosrdně zařezával jednoho soupeře za druhým,“ okomentovali výstižně na svých facebookových stránkách pořadatelé.

Prohrát s tímto vynikajícím a sympatickým borcem ale nebyla žádná ostuda. Jak na začátku prozradil Pavel Matocha, všichni účastníci simultánky si mohli užít kromě souboje s Harikrishnou Pentalou i hru s nádhernými originálními českými klubovkami ze sbírky zapáleného sběratele Petra Krále. Autorem prvního tvaru těchto šachových figurek byl ve druhé polovině devatenáctého století velký propagátor šachů Bohuslav Schnirch. Od té doby se s českými klubovkami hrála řada významných utkání.

Více informací: www.praguechess.cz.