Děti z Prahy 1 v těchto dnech zjišťují, že i ony se mohou stát malými Ježíšky a svojí šikovností a ochotou pomoci o Vánocích překonat pocit osamění u seniorů, kteří žijí sami. Pomáhá jim v tom projekt Dopisy od Ježíšků, který za podpory radní Prahy 1 Evy Špačkové organizuje obecně prospěšná společnost Umění pro děti ve spolupráci s neziskovou organizací Život 90.

 „Samota seniorů je fenomén, který zesiluje před každými vánočními svátky. Jen na naši linku důvěry Senior telefon se od začátku letošního listopadu dovolalo dvakrát více seniorů řešících osamělost než v předchozích měsících,“ vysvětlil Jan Lorman, ředitel organizace Život 90.

Častým důvodem osamělosti je nezájem blízkých. Cílem pilotního ročníku projektu Dopisy od Ježíšků je dokázat osamělým lidem, že na ně někdo myslí. „To, že tento vzkaz vyšlou děti, je o to cennější, protože si tak děti uvědomí, že existují babičky a dědečkové, kteří žijí sami, a třeba si z toho vezmou ponaučení pro život,“ dodal Jan Lorman.

Do projektu se zapojily školní družiny Malostranské ZŠ, ZŠ Vodičkova, ZŠ Brána jazyků a ZŠ nám. Curieových. „56 dětí obdrželo vždy jméno jednoho konkrétního člověka, kterému napsaly dopis. S tím pak přicházejí za námi a společně vytváříme speciální přání, jež spolu s dopisem vhodí u nás do schránky, a dále už vše putuje jako klasická pošta,“ popsala Kateřina Samková, ředitelka organizace Umění pro děti.

Důležitou myšlenkou projektu je, že i malé děti mohou skrze umění rozdávat radost, kterou určitě umocní i to, že jsou dopis a přání psané a vytvořené dětskou rukou.

„Jsem moc ráda, že se díky tomuto skvělému projektu podaří udělat radost osamělým starým lidem a zároveň že si děti uvědomí, jakým štěstím je potěšit druhého člověka. Mě potěšilo, že jsem mohla projekt podpořit a přispět svým malým dílem k radosti malých dětí i jednotlivých babiček a dědečků. Všem jim přeji milé adventní očekávání a krásné Vánoce,“ uvedla radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.

Letošního nultého ročníku projektu Dopisy od Ježíšků se účastní 56 dětí ze čtyř škol, ale zájem byl podstatně větší. „Věříme, že se nám příští rok podaří projekt rozšířit na více škol a propojit tak více starých osamělých lidí s malými školáky,“ prohlásila Klára Samková.

Díky tomu se pak do světa rozletí více tak pěkných přání, jaká letos vytvořily děti z Prahy 1. „Milá Jindřiško, moc bych chtěla, aby ses měla dobře a hlavně na Vánoce,“ začala svůj krásný dopis například Hela Střížková ze 3. A Malostranské ZŠ. A my věříme, že její zásluhou bude letos o Vánocích paní Jindřišce mnohem lépe a že určitě na Štědrý den bude na jednu milou školačku s úsměvem vzpomínat.

Tak krásné Vánoce, milé děti i vy, kteří byste jinak byli sami.

Více informací: www.galeriegud.cz a www.zivot90.cz.