Strážníci v Praze 1 získali nejmodernější techniku do dohledového a zároveň operačního střediska v Opletalově ulici. Městská část Praha 1 nechala celé multifunkční pracoviště kompletně zrekonstruovat a zároveň ho vybavila špičkovým monitorovacím systémem, novými technologiemi a technickým vybavením, za což zaplatila zhruba 6 milionů korun.

Nové operační středisko disponuje nejmodernější monitorovací technikou v Praze i dalším vybavením, které městským strážníkům umožní vidět více, než dosud. Ze čtyř multifunkčních pracovišť nyní mohou být strážníci napojeni na městský kamerový systém.

„Praha 1 je jednou z nejzranitelnějších pražských čtvrtí z hlediska veřejného pořádku a prevence kriminality. Dlouhodobě umísťujeme do našich ulic technicky mimořádně kvalitní kamery, jejichž záznamy používá samozřejmě především Policie ČR. Oproti jiným pražským městským částem nabízí záznam z těchto kamer vynikající obraz s vysokým rozlišením, což mnohdy zásadně pomůže při dopadení pachatele či pachatelů trestného činu,“ vysvětluje Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku.

Dominantou služebny v Opletalově ulici je centrální zobrazovací stěna složená z LCD obrazovek a nové účelové ergonomické stoly, na kterých jsou umístěné ještě další monitory. Díky této technice budou mít strážníci mnohem lepší přehled o dění v centru města.

„Nejvíc jsme se soustředili, po vzoru dohledových center letišť, nádraží nebo vládních budov, na ergonomii celého prostoru tak, aby nad všemi monitory i velkoplošnou stěnou byl trvalý dohled, což je klíčové z hlediska bezpečnosti monitorovaného prostoru. Pracovníkům dohledového centra jsme k tomu chtěli zajistit ideální podmínky včetně speciálních židlí a nastavovacích stolů umožňujících pohled z různých úhlů jak na zobrazovací stěnu, tak i na samostatné monitory,“ popisuje Richard Bureš (ODS), místostarosta Prahy 1.

Praha 1 si dlouhodobě stěžuje na nedostatek strážníků, jejichž počet neodpovídá potřebám městské části. V současné době zde pracuje zhruba 240 strážníků, podle údajů Městské policie by jich však mělo být minimálně o 100 více. Radnice Prahy 1 se snaží přispět ke zvýšení jejich stavu nejen například poskytováním služebních bytů strážníkům či jejich pravidelnými odměnami, ale i maximálním zlepšováním podmínek jejich práce včetně poskytování nejmodernějšího technického vybavení.

Kontakty pro další informace:

JUDr. Ivan Solil
radní pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku
Mob.: 602 264 307
Tel.: 221 097 666