Na počátku září nás čeká unikátní kulturní zážitek. V rámci odstartování českého předsednictví v Radě Evropské unie se 2. září uskuteční Koncert pro Evropu, pořádaný Festival Prague Sounds/Struny podzimu ve spolupráci s Úřadem vlády a Českou filharmonií. Organizačně se na něm podílí i Městská část Praha 1.

Zajímavostí této ojedinělé kulturní akce bude, že jejím dějištěm se stane plovoucí scéna umístěná na hladině Vltavy u Střeleckého ostrova. Ta pojme na 170 hudebníků a kolem 1 200 diváků. A další budou moci koncert sledovat a podmanivé skladby nejen českých mistrů poslouchat v nádherných kulisách z přilehlých nábřeží, Slovanského ostrova, plavidel či mostu Legií,“ upozornil Petr Hejma, starosta Prahy 1.

V provedení České filharmonie pod taktovkou dirigenta Semjona Byčkova zazní Beethovenova Óda na radost, Smetanova Vltava, Dvořákův Karneval a jedna z nejsilnějších duchovních skladeb hudebních dějin vůbec – Glagolská mše Leoše Janáčka.

V roce 2020 jsme uprostřed koronavirové krize uspořádali první koncert na Vltavě, akci nazvanou Hope for Prague, při níž britský houslista Daniel Hope vyslal do celého světa poselství naděje, že hudba spojuje i v nejtemnějších časech,“ připomněl Marek Vrabec, ředitel festivalu Prague Sounds a autor konceptu plovoucí scény na Vltavě. „O rok později jsme na stejném místě oslavili 25 let festivalu Struny podzimu týdenním festivalem, jehož hlavní hvězdou byl fenomenální violoncellista Yo-Yo Ma,“ dodal.

Vedle České filharmonie se na plovoucí scéně představí také Pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka a sólisté Evelina Dobračeva (soprán), Lucie Hilscherová (mezzosoprán), Aleš Briscein (tenor), Jan Martiník (bas) a Daniela Valtová Kosinová (varhany). „Koncert se uskuteční v pro Evropu nelehké době, kdy na jejím území po mnoha letech míru bohužel probíhá válka. O to větší význam proto tato akce má. Hudba spojuje, a to nyní potřebujeme především,“ uvedl starosta Petr Hejma.

Podrobné informace o programu a vstupenky do hlediště na plovoucí scéně jsou k dispozici na webu https://koncertproevropu.cz/. Koncert odvysílá v přímém přenosu Česká televize a ze záznamu evropský televizní kulturní kanál TV Arte. V případě výrazně nepříznivého počasí by se koncert přesunul do interiéru Rudolfína.

Plovoucí scéna Prague Sounds

Plovoucí scéna Prague Sounds je unikátní festivalový počin, který nabízí jednou do roka možnost zažít koncerty světových umělců v působivé kulise historické Prahy. Je situována do srdce metropole, v blízkosti Národního divadla a Slovanského ostrova, na vzdutí Staroměstského jezu z roku 1241, na tzv. Vltavském zrcadle. Plovoucí scéna, jejíž základ tvoří více než třicet pontonů, přirozeně navazuje na tradici vodních slavností, které se v těchto místech tradičně konají již déle než čtvrt století.