Vrchlického sady a jejich nejbližší okolí jsou dlouhodobě považovány za problémovou oblast, na kterou si rezidentní i transitní osoby stěžují. Hlavní město Praha a MČ Praha 1 si nechaly v roce 2017 zpracovat detailní monitoring aktivit problémových osob a způsobených škod. Od ledna 2018 pak zahájily koordinovaný projekt, který komplexně řeší pořádkovou a bezpečnostní situaci v této oblasti. Od 15. března také ve Vrchlického sadech a jejich okolí působí speciální bezpečnostně-informační tým Be-in.

Koordinátorem projektu je Centrum sociálních služeb Praha, které zde pracuje v součinnosti s 16 dalšími subjekty (Odbor životního prostředí MČ Praha 1, sociální odbor HMP, úklidové služby CDV a Mira experts, Městská policie HMP, Policie ČR, SŽDC, TSK Praha, Dopravní podnik, neziskové organizace Naděje, Sananim, Progressive a Drop in, obchodní společnosti Indigo, BM security, Stop graffiti). Komplexní řešení pořádkové situace v této oblasti je zaměřeno nejen na úklidovou problematiku, ale také na problematiku osob bez domova a drogově závislých, které se zde vyskytují.

V celém parku už platí nový návštěvní řád, který mimo jiné specifikoval zákaz nocování a pospávání. Zároveň se nám podařilo zajistit vyšší spolupráci s Městskou policií i Policií ČR, která na místě dohlíží,“ sdělil Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro oblast bezpečnosti, veřejného pořádku a prevenci kriminality, a dále doplňuje: „Právě obsah návštěvního řádu byl mimo jiné zkonzultován s právním oddělením Městské policie tak, aby jeho obsah byl pro strážníky maximálně vymahatelný.“

Rezidenti i návštěvníci Vrchlického sadů si také dlouhodobě stěžují na odhozené injekční jehly, polehávající a pospávající osoby a znečišťování okolí, které je používáno jako toalety.

„Spolupracujeme mimo jiné s protidrogovou organizací Progressive, která zajišťuje sběrná místa na injekční jehly. Ty jsme nyní nechali umístit na místa, kde je osoby drogově závislé skutečně používají. Zároveň probíhá i nadstandardní úklid jehel odhozených mimo sběrná místa,“ vysvětluje Šárka Táborská (ČSSD), předsedkyně výboru pro sociální a bytovou politiku a protidrogovou problematiku MČ Praha 1.

Od ledna 2018 se podařilo postupně zajistit výrazné zlepšení vzhledu i vnímání Vrchlického sadů a jejich okolí. Zapojena byla i speciální úklidová firma, je zde systematicky odstraňováno graffiti i černá reklama a chystá se kompletní vyčištění a uzavření tubusů vedoucích na horní parkoviště nádraží. Bezpečnostní týmy Be-in jsou v terénu teprve měsíc, už se jim ale podařilo výrazně pomoci při záchraně života nalezené osoby, v pátrání po hledané osobě a zadržení pachatele při pokusu o znásilnění.