Městská část Praha 1 pokračuje v boji proti zdraví škodlivému hluku na svém území. Na Starém Městě proto nyní umístila první zařízení pro měření hladiny hluku se světelným displejem. Zatím měřič funguje ve zkušebním provozu, počítá se ale s tím, že v budoucnu budou tato zařízení instalována i na dalších místech Prahy 1. Podobný měřič už je v baru Steampunk v ulici V Kolkovně, který tam měří hluk v interiéru a zároveň zaznamenává i počet lidí v baru.

„Praha 1 se dlouhodobě potýká s neúnosnou úrovní hluku v řadě svých rezidenčních čtvrtí. Podle lékařů i hygieniků má přitom dlouhodobá expozice nadměrnému hluku pro lidský organismus závažné zdravotní následky, obzvlášť pak v případě dětí,“ vysvětlil radní Prahy 1 pro bezpečnost, veřejný pořádek a prevenci kriminality Ivan Solil.

Velké problémy s hlukovou zátěží jsou na Starém Městě, a to v oblasti ulic Dlouhé, V Kolkovně, Kozí a Masné, odkud radnice Prahy 1 téměř denně dostává stížnosti rezidentů na hluk v noci. A právě tam bylo umístěno první zařízení měřící hladinu hluku s displejem, který ukazuje aktuální hladinu hlukové zátěže ve svém okolí. Pokud se hladina hluku pohybuje pod 60 dB, svítí naměřené číslo zeleně, v okamžiku překročení limitu, který je dle doporučení hlavního hygienika ČR 64 dB pro exteriéry, se číslo rozsvítí červeně.

„Pro umístění prvního testovacího měřiče s displejem jsme vybrali kamerový sloup na

malém náměstí, kde se sbíhají ulice V Kolkovně, Kozí, Masná a Dlouhá a v jehož okolí jsou desítky barů. Zároveň těmito místy procházejí tzv. pub crawly, kdy ulicemi od baru k baru táhnou stovky opilých a hlučících turistů. V okolních domech přitom žijí lidé, často i s malými dětmi, kteří kvůli nadměrnému hluku z ulice dlouhodobě nemohou spát,“ popsal Ivan Solil, jenž zároveň upozornil na dlouholetý problém s nedostačujícím počtem městských strážníků. Těm instalace měřičů hluku pomůže při zásazích kvůli překročení hlukového limitu. Důležité údaje tím získá i Úřad Městské části Praha 1.

V průběhu testovacího provozu budou získaná data průběžně vyhodnocována. V další etapě provozu pak budou zařízení napojena na web Prahy 1 a na kontrolní pulty Městské policie.

„Umístění měřičů hluku je pro nás dalším krokem, kterým se snažíme bojovat za kvalitu života občanů Prahy 1. Příjemně mě překvapil ohlas na měřiče mezi občany. Například občané bydlící v okolí Ovocného trhu uvedli, že by byli ochotni se na financování podobného měřiče umístěného právě na Ovocném trhu podílet. Zároveň mi psali lidé z okolí Betlémského náměstí, protože se obávali, že jsme na ně a na jejich problémy s hlukem zapomněli. To samozřejmě rozhodně ne, naopak, v další vlně chceme měřiče rozmístit na mnohem větším počtu míst Prahy 1,“ ubezpečil Ivan Solil.