Koronavirová pandemie způsobila masivní odliv zahraničních návštěvníků. Na jedné straně se díky tomu Praha 1 zbavila nežádoucích alkoholových turistů, na druhé straně má úbytek těch kvalitních fatální dopady na ekonomiku v centru hlavního města. Jen v Praze 1 jsou v důsledku toho ohroženy tisíce pracovních míst a státu tady kvůli možnému ekonomickému kolapsu hrozí miliardové ztráty. Vyplývá to z případové studie, kterou minulý týden projednala Rada MČ Praha 1.

Na vypracování studie pro Prahu 1 a „Centrum žije! – spolek pro restart Prahy“ se podílely Havel & Partners, Grant Thorton a Institut strategického investování při Vysoké škole ekonomické v Praze. „Centrum žije! – spolek pro restart Prahy“ vznikl z podnětu radnice první městské části a je otevřený všem podnikatelům působícím v centru hlavního města. Městská část Praha 1 spolu s ním jako první přichází s konceptem konkrétní cílené pomoci podnikatelům.

„Připravili jsme plán celkového restartu centra Prahy – ekonomického, kulturního, sociálního i společenského – a díky zapojení ekonomických a právních expertů se podařilo zformulovat naprosto konkrétní návrhy. Ty by měly nejen zabránit kolapsu ekonomiky v centru Prahy, ale také vytvořit podmínky pro úspěšný restart podnikání na území Pražské památkové rezervace, který zároveň zachrání i tisíce ohrožených pracovních míst,“ prohlásil starosta Prahy 1 Petr Hejma, který byl jedním z iniciátorů vzniku spolku pro restart Prahy i navrhovaného řešení.

Radnice Prahy 1 dosud připravila řadu podpůrných kroků ke zmírnění dopadů vládních opatření na podnikatele a živnostníky, kteří jsou nájemci jejích nebytových prostor. Jen v rámci občanské vybavenosti spravuje radnice téměř 400 nebytových jednotek. „Nesmíme dopustit úbytek služeb pro občany naší městské části. Vedle toho se ale pochopitelně snažíme pomoci i podnikatelům mimo okruh našich nájemců,“ dodal Karel Grabein Procházka, radní Prahy 1 pro podporu podnikání.

Praha 1 je v důsledku koronavirové pandemie ekonomicky nejpostiženějším regionem, následována Chebskem, Karlovarskem a Českokrumlovskem. V porovnání s rokem 2019 by letos podle uvedené studie mělo v centru Prahy dojít ke zhruba 65% propadu obsazenosti hotelů. Propad hotelových tržeb by měl v porovnání s loňským rokem činit až 80 %. Turistický ruch by měl zároveň přijít o 36 tisíc pracovních míst a očekávaný pokles tržeb maloobchodu a restaurací byl na začátku podzimu odhadován na 40 %.

„Praha je na tom zdaleka nejhůř. Kvůli absenci turistů zde hrozí ekonomický kolaps mnoha firem, který by vedl k degradaci celého centra Prahy. Pokud zde přijde o práci 60 % lidí pracujících v hotelnictví a 40 % v obchodech a službách souvisejících s turisty, což je za stávající situace skutečně reálný odhad, tak stát přijde do roku 2024 až o 16 miliard korun a k tomu v příštích dvanácti měsících o přibližně 2,5 miliardy jen díky nižším odvodům zaměstnanců a vyplácení podpor v nezaměstnanosti. A to se bavíme pouze o centru Prahy,“ popsal Michal Chour, předseda „Centrum žije! – spolek pro restart Prahy“ a generální ředitel hotelu Alcron. 

Spolek spolu s Prahou 1 o navrhovaném konceptu jedná s jednotlivými ministerstvy, bankami i vedením hlavního města. Situaci ale samozřejmě komplikuje druhá vlna koronavirové pandemie. „Na základě dosavadních jednání velmi oceňuji vstřícný postoj jednotlivých členů vlády i radních hlavního města,“ okomentoval Petr Hejma. Stávající systémy podpory jsou podle studie plošné a kompenzační a v současné fázi je nutné je doplnit o podporu cílenou na daný sektor a hledící dopředu. Podpora by neměla zvyšovat schodek státního rozpočtu a zároveň by měla dát provozovatelům prostor a možnost přizpůsobit se nové situaci na trhu a restartovat své obchodní plány. Autoři studie také zdůrazňují důležitost boje proti krátkodobým pronájmům, které dlouhodobě deformují cestovní ruch i kvalitu života v centru metropole.

Tisková zpráva ke stažení – PDF