(TV PRAHA) Zkrášlovat vnější fasády, vyměňovat okna nebo opravit střechu, pomáhá u domů v centru města Městská část Praha 1, a to díky grantovému programu. Tento program promění letos více než dvacet domů k lepšímu.

Částku přesahující čtrnáct miliónů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

„Všichni musí tedy projít výběrovým kolem. Posléze dostanou první polovinu grantového příspěvku a musí mít hotovo do konce října. Pak proběhne nezávislá kontrola odborníkem, jestli bylo vše v pořádku, a následně dostanou druhou polovinu peněz,“ vysvětlil Jan Votoček, radní MČ Praha C1.

Některé opravy už jsou tak hotové, nějaké ještě probíhají.

„Pravidla jsou taková, že mohou dostat maximální částku milión korun, což je polovina předpokládaných nákladů na tu opravu. To ostatní se řeší z prostředků žadatele,“ upozornil Jan Votoček, radní MČ Praha C1.

Třeba tento dům v Jungmannově ulici má tři spoluvlastníky. Provedli opravu fasády za jeden milión 86 tisíc korun a městská část přispěla částkou 530 tisíc korun. Granty by se do budoucna mohly třeba i rozšířit o rekonstrukce vnitřních prostor.

„My bychom rádi upravovali i vnitřní prostory, protože to je pro kvalitu bydlení lidí, zatímco ty fasády jsou pro oko turistů, což jaksi není náš primární zájem,“ doplnil  Jan Votoček, radní MČ Praha C1.

Ke grantům by brzy měla vyjít i speciální brožura, která zachycuje jednotlivé proměny, popisuje výběrová řízení na dodavatele nebo i chování zaměstnanců firem, kteří opravy prováděli.