ZASTUPITELSTVO MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 1, VZEŠLÉ Z ŘÍJNOVÝCH KOMUNÁLNÍCH VOLEB, ZVOLILO NA SVÉM USTAVUJÍCÍM ZASEDÁNÍ NOVÉ SLOŽENÍ RADY MČ PRAHA 1 I ZASTUPITELSKÝCH VÝBORŮ. STAROSTOU PRVNÍ PRAŽSKÉ MĚSTSKÉ ČÁSTI BYL ZVOLEN PAVEL ČIŽINSKÝ (PRAHA 1 SOBĚ), PRO KTERÉHO Z 23 PŘÍTOMNÝCH HLASOVALO 22 ZASTUPITELŮ, JEDEN SE ZDRŽEL.

 

„Změna začíná! Jsme tu pro vás!“ uvedl nový starosta Prahy 1 Pavel Čižinský krátce po svém zvolení. Změna se podle něj vztahuje jak na programové priority nové koalice, tak na přístup radnice k občanům. „Chceme tu být skutečně pro všechny občany Prahy 1, a to nejen pro naše voliče, ale i pro ty, kteří nás nevolili, nebo se dokonce slibované změny obávají,“ vyzdvihl Pavel Čižinský.

 

Ten ve svém vystoupení krátce před volbou představil programové priority radnice, mezi které patří otevřená radnice, podíl na skutečné změně v celé Praze a řešení specifických problémů Prahy 1, jako jsou například hluk, doprava a krátkodobé pronájmy. „Kdo chce změny na úrovni hlavního města, nemůže toho docílit bez naší městské části, a opačně,“ prohlásil v této souvislosti Pavel Čižinský.

 

Prvním a zároveň neuvolněným zástupcem starosty Prahy 1 byl zvolen ekonom Petr Hejma (My, co tady žijeme), podle kterého chce být nová koalice otevřená spolupráci s opozicí. „Nechceme postavit zeď, chceme být otevření vůči opozici a jejím konstruktivním návrhům. Věřím v lepší komunikaci a spolupráci mezi opozicí a koalicí,“ upozornil Petr Hejma, který kromě jiného vidí hlavní úkoly nové koalice v oblastech, jako jsou například dopady turistického ruchu, bezpečnost, pořádek, nedostatek parkovacích míst, revitalizace Pražské památkové rezervace či pomoc podnikatelům.

 

Druhým (uvolněným) zástupcem starosty byl zvolen pedagog Pavel Nazarský (Česká pirátská strana), který posledních deset let učil na základní škole na Spořilově. Dalšími (uvolněnými) členy Rady MČ Praha 1 jsou od nynějška advokát Vladan Brož (Praha 1 sobě), ředitel obecně prospěšné společnosti David Skála (PRAHA 1 SOBĚ), bývalý pedagog a nyní specialista na metodiku a procesy řízení David Bodeček (Česká pirátská strana), sociální geograf Petr Kučera (Zelená pro jedničku) a původním povoláním elektrotechnik Petr Burgr (My, co tady žijeme).

 

Zastupitelé rovněž rozhodli o zřízení těchto čtyř výborů: kontrolního, finančního, výboru pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku a výboru pro kultivaci a oživení památkové rezervace.

 

Předsedkyní finančního výboru byla zvolena Amália Počarovská (Praha 1 sobě), předsedou výboru pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku zastupitelé zvolili Martina Špačka (PRAHA 1 SOBĚ) a předsedou výboru pro kultivaci a oživení památkové rezervace byl zvolen Michal Caban (My, co tady žijeme). Obsazení místa předsedy kontrolního výboru a obsazení sedmičlenných výborů předjedná s předsedy zastupitelských klubů Rada MČ Praha 1.

Praha 1 má nové vedení