Rada hlavního města Prahy dnes schválila návrh obecně závazné vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků, která zakazuje provádění ohňostrojů v městské památkové rezervaci, včetně řeky Vltavy. Tento zákaz prosadila Městská část Praha 1. Účinnost vyhlášky se předpokládá od 1. dubna 2017.

Díky iniciativě městské části Praha 1, a zejména jejího radního pro oblast bezpečnosti JUDr. Ivana Solila, již obyvatele i návštěvníky Prahy nebude obtěžovat hluk z ohňostrojů odpalovaných v centru Prahy, včetně řeky Vltavy. Rada hlavního města Prahy totiž dnes schválila návrh obecně závazné vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků, která odpalování ohňostrojů v centru města, včetně lodí na řece Vltavě, zakazuje.$0 „Rozhodnutí rady je důležitým úspěchem naší snahy o zklidnění centra Prahy. Hluk z častých ohňostrojů v centru Prahy již delší dobu trápí občany i návštěvníky hlavního města. Hluk vadí nejen dospělým, ale také děsí malé děti a může způsobovat vážnou újmu domácím zvířatům,“ uvádí JUDr. Ivan Solil, radní Městské části Praha 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality.

„Odpalování ohňostrojů ze břehu Praha 1 již dobře reguluje, jenže pyrotechniku odpalovanou z lodí na Vltavě regulovat nemohla – koryto řeky spravuje Povodí Vltavy. Nová vyhláška však úspěšně řeší i tento problém,“ dodává radní Solil.

Vyhláška ještě podléhá schválení zastupitelstvem hlavního města Prahy, hlasovat o návrhu bude na svém lednovém zasedání. Očekává se, že zákaz ohňostrojů bude účinný od 1. dubna 2017.

Podle vyhlášky bude provádění ohňostrojů zakázáno v památkové rezervaci v hlavním městě Praze (tedy v zásadě v centru města), na řece Vltavě, na ostrovech v jejím toku a na pozemcích sousedících s korytem tohoto vodního toku, a to v šířce do 50 metrů od břehové čáry, v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory anebo od domovů pro osoby se zdravotním postižením. Zákaz neplatí pro dny 1. ledna, 1. května, 8. května, 15. května, 5. července, 28. září, 28. října, 17. listopadu a 31. prosince.