Městská část Praha 1 se stala krajským vítězem soutěže o „Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových zón za rok 2017“, jejíž celkový vítěz pak získá titul „Historické město roku 2017“. Jeho slavnostní udělení proběhne 17. dubna na Pražském hradu.

 „Praha 1 chce památky nejen opravovat, ale dávat jim udržitelnost, tu správnou náplň, a tak se snaží, aby v nich pak sídlily kulturní instituce nebo například školy,“ uvedl při tiskové konferenci na Ministerstvu kultury starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Připomněl, že první městská část je základem Pražské památkové rezervace a že se na jejím území kromě jiných nachází více než dvanáct set kulturních památek. „Při ochraně a obnově historického dědictví se snažíme o kontinuálnost, koncepčnost a dlouhodobost,“ vysvětlil Oldřich Lomecký.

Poprvé byl titul Historické město roku udělen v roce 1995 a vítězným městem byly Svitavy. Od roku 1996 je pak udělován při příležitosti oslavy Mezinárodního dne památek a sídel. Od roku 1997 se tato slavnost koná ve Španělském sále Pražského hradu. Zřizovateli ocenění jsou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj.

Do soutěže se mohou přihlásit města, obce nebo městské části, které čerpají finance z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Loni se jich přihlásilo třiatřicet.

„Každý rok jsou naše města krásnější a krásnější. Nejde to možná tak rychle, jak bychom si přáli, ale důležitý je ten směr,“ ocenil předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Libor Honzárek.

Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón je nástrojem k obnově kulturních památek nacházejících se v nejcennějších částech našich historických měst, prohlášených za památkové rezervace a památkové zóny. Finanční příspěvky mohou být z něho poskytovány pouze tehdy, pokud má příslušné město zpracovaný vlastní program regenerace a pokud se zároveň finančně podílí společně s vlastníkem na obnově kulturní památky.

Více informací: www.historickasidla.cz