Oblíbený hudební festival Struny podzimu se vrací v novém kabátě. Po pětadvaceti úspěšných letech dochází ke změně názvu na Prague Sounds. Co se však nemění, je pestrý výběr žánrů, interpretů a míst, kde se festival bude odehrávat. Praha 1 je hrdým partnerem této akce, a tak na slavnostním představení nového názvu a programu letošního ročníku nechyběli ani starosta Petr Hejma a radní a režisér Michal Caban.

Značku Struny podzimu budoval Marek Vrabec celé čtvrtstoletí. Letos ale otevírá novou éru, ke které patří i nový název. „Název Struny podzimu jsme přerostli. Ty ´Struny´ v člověku evokují klasickou hudbu a podzim nás zase zamyká jen v jednom ročním období. Název Prague Sounds se dá vyložit hned několika způsoby, a v tom je ta krása. Zároveň angličtina dokazuje náš cíl – být světoví,“ popsal Marek Vrabec.

Letošní ročník Prague Sounds bude probíhat od 23. října až do 24. listopadu. Opět se představí pečlivě vybraná skupina interpretů nejrůznějších žánrů od jazzu a klasiky až po elektronickou hudbu. Těšit se můžete například na uskupení Snarky Puppy, Chrise Thileho nebo rappera Ghostpoeta. Vystoupí také legenda českého jazzu Jiří Stivín, který s festivalem oslaví krásné životní jubileum 80 let. V Praze 1 přivítá interprety velký sál v Lucerně, Divadlo Archa či Rudolfinum.

Festival Prague Sounds sice začíná až v druhé polovině října, ovšem ještě před samotným začátkem se odehraje jedna velká událost. 2. září totiž proběhne na plovoucí scéně na Vltavě Koncert pro Evropu, konaný při příležitosti české předsednictví v EU. Na hladině řeky zahraje Český filharmonický sbor a Praha 1 se tak v tu chvíli stane centrem evropského kulturního dění. „Z toho mám opravdu radost, že máme šanci ukázat Evropě, že jsme hlavně město kultury, neuvěřitelného genia loci, nikoliv jen destinací pro alkoturismus. Takovéto události budeme vždy jako městská část rádi podporovat,“ prohlásil starosta Petr Hejma.