Studentská iniciativa Udržitelný Palach uspořádala ve čtvrtek 27. března v prostorách pražského Gymnázia Jana Palacha na Praze 1 EKOLABYRINT. O vysokou odbornou úroveň se postarali atraktivní hosté, mezi nimi Klára Kocmanová, Prof. Ing. František Štěpánek Ph.D., Mgr. Jan Pačes Ph.D., Prof. Ing. Jaroslav Petr DrSc., Ing. Jiří Francek, Tadeáš Vylita a zástupci Greenpeace a ČSOP.
Projektový den tematicky navázal na Den vody, který si lidé na celém světě připomněli 22. března, a předcházel Dni Země, připomínanému o měsíc později. EKOLABYRINT připomněl složitost životního prostředí – komplexní struktury, která tvoří podmínky existence organismů, včetně člověka.
Hlavním cílem projektu bylo rozšířit vzdělání studentů v oblasti ekologie a udržitelnosti a nabídnout informace přesahující rámec běžné výuky. Projektový den, rozdělený do tří bloků, nahradil běžnou výuku přednáškami, workshopy a debatami s odborníky z oblasti ekologie, biologie a ochrany životního prostředí. Součástí akce bylo také promítání filmů zapůjčených z festivalu EKOFILM, veganský catering a swUP – výměna oblečení jako připomínka environmentálních dopadů textilního průmyslu a podpora cirkulární ekonomiky.
„Když někde řeknu, že jsem předsedkyní iniciativy udržitelného rozvoje, zaznamenávám zpravidla dva typy reakcí. Někteří mě šmahem strčí do pytle s těmi, kteří ničí umělecká díla a přilepují se k silnicím, aby upozornili na problémy klimatické změny. Udržitelný Palach ale není o fanatických aktivistech, protože víme, že na složité problémy neexistují jednoduchá řešení. Kdo chce šířit osvětu, ekologii nevyjímaje, musí mít o problému hluboké znalosti. K tomu nevedou, podle mého názoru, radikální hesla nebo páteční stávky studentů, ale právě setkávání se s odborníky a kvalitní vzdělání.
Dobře vím, že mnoho škol v Praze i celé České republice má studentské iniciativy s podobnými tématy, myslím ale, že naše akce se od těch ostatních trochu liší. U nás ve škole se zapojili opravdu téměř všichni studenti. Oceňují zejména to, že přednášejícími a vedoucími workshopů budou opravdové špičky ve svém oboru. Jedná se o akci pro více než 200 účastníků a celé to zorganizoval tým UDRŽITELNÉHO PALACHA, tedy studenti od 15 do18 let. Do naší iniciativy patří v současné době již cca ¼ ze všech studentů na škole, a každým rokem je nás víc, protože naše činnost není formální. Konkrétním příkladem je třeba naše iniciativa PLÁCEK, v rámci které připravujeme úpravu prostranství před naší školou, jako je výsadba stromů, výměna mobiliáře nebo rozšíření záhonu s květinami. Jedná se o součást projektu KDO JINÝ?, a získali jsme pro něj podporu i starostky MČ Praha 1 paní Mgr. Terezie Radoměřské“, říká předsedkyně iniciativy UDRŽITELNÝ PALACH Jorika Prádlerová.
Naše iniciativa, která je nedílnou součástí školy již od roku 2019, si na začátku dala celkem jednoduché, ale konkrétní cíle. Na škole jsme třeba zřídili koše na tříděný odpad a zavedli skříňky na hrnečky, abychom zamezili používání plastových kelímků. Teď bychom se rádi posunuli dál, a tak jsme zorganizovali celoškolní akci, kde nám hosté, kteří jsou ve svých oborech uznávanými kapacitami, budou vysvětlovat, jaké důsledky a kde všude může narušené životní prostředí mít pro celé lidstvo. Například pan Prof. Ing. Jaroslav Petr DrSc., který se zabývá mimo jiné i poklesem plodnosti, bude ve své přednášce s názvem „Vyhyneme?, aneb Jak dlouho ještě budou lidé plodit děti?“ vysvětlovat, nakolik se znečištění životního prostředí tzv. endokrinními disruptory podílí na klesající plodnosti u obyvatel, ale dokonce i živočichů žijících ve volném prostředí.
V rámci naší iniciativy studenti mohou na jedné straně podnikat konkrétní kroky ke zlepšení svého bezprostředního okolí, a na druhé straně získat odborné znalosti, které mohou v budoucnosti využít v širších souvislostech. Členové UP chtějí, aby jejich škola nebyla jen místem, kde se učí o změně, ale kde ji také sami vytvářejí.