Národní památkový ústav každoročně vyhlašuje soutěž o cenu „Patrimonium pro futuro“, do které jsou jednotlivými územními pracovišti NPÚ nominovány pozitivní počiny a objevy z oblasti památkové péče. Do soutěže se může zapojit i široká veřejnost, která v online hlasování rozhodne o vítězi speciální ceny „Památky děkují“.

Pražské pracoviště NPÚ letos nominovalo projekt „Konverze provozovny bývalého železářství ´Koula a syn´“ v parteru památkově chráněného činžovního domu v Dušní 1 na Starém Městě. Tato provozovna byla i se svým historickým mobiliářem a technickým vybavením na přelomu let 2019 a 2020 rehabilitována a díky nové provozní funkci vhodně proměněna na vinotéku a banku vín, a to novým nájemcem obchodu, firmou Merlot d’Or, která vzala na sebe celkové náklady za projektové a stavební práce.

PODPOŘTE TENTO UNIKÁTNÍ POČIN! Online hlasování o cenu „Památky děkují“ probíhá do 30. září 2021. 

HLASOVAT MŮŽETE ZDE.

https://www.npu.cz/cs/opravujete-pamatku/inspirujte-se/71905-konverze-provozovny-byvaleho-zelezarstvi-koula-a-syn-v-praze

Zařízení původního železářského krámku se skladovým zázemím a kanceláří pochází z roku 1937. Poslední provozovatel železářství Jan Koula byl vnukem zakladatele firmy Železářství a stavební materiál Koula a syn, která prostory využívala nepřetržitě pro daný účel od roku 1937 až do počátku 21. století. Jejich podoba se výrazně nezměnila, zařízení provozovny zůstalo takřka kompletní z doby instalace a v dobrém stavu. Unikátní dobové vybavení železářství představuje dnes zajisté jeden z posledních, ne-li poslední příklad svého druhu. Naprosto ojedinělá byla donedávna rovněž i kontinuita využívání prostoru po dobu téměř sedmdesáti let příslušníky jedné živnostnické rodiny.

Interiérové vybavení železářství, z části zapsané na seznamu movitých kulturních památek, sestává ze soustavy dřevěných regálů na železářské zboží, částečně s původními zásuvkami s kováním na drobný materiál – hřebíky, šroubky. Je zde průběžný prodejní pult, pokladna v ohrádce s vlastním vstupem a dvířky, pojízdné žebříky na kolejnicích, dřevěné obložení stěn a železná konstrukce na stropě k zavěšení stropních svítidel, točité železné schodiště, klec stolového výtahu, dva americké psací stoly, fréza na výrobu klíčů, pojistková skříň, instalační rošty pro rozvody silové elektrické energie, účetní knihy, poslední zbytky železářského a zámečnického zboží atd.

Všechny mobiliární prvky původního interiéru byly během proměny obchodu pečlivě restaurovány s ponecháním patiny zhruba sedmdesátiletého provozu. Nové architektonické doplňky jsou střídmé, vkusné, naprosto soudobé, přitom bez potřeby se ostentativně z historického prostředí vyčleňovat. Při obnově se podařilo zachovat i podstatnou část dochovaných prvků, jež památková ochrana nekryje.

Nájemce-stavebník projevil mimořádný cit pro dochované jedinečné památkové hodnoty interiéru provozovny. Jeho zásluhou došlo k zachování celku mobiliáře v původním prostoru tím, že vykoupil movité zařízení od předchozího vlastníka a pronajal si od Městské části Praha 1 dotčený nebytový prostor. Interiér i mobiliář obnovil výhradně z vlastních nákladů, bez dotací, se smyslem pro celek i s citem pro podrobnosti. Nové vstupy neubraly celku na výrazu ani autentičnosti, přitom se podařilo zachovat dokumentační hodnotu provozovny i jejích jednotlivých částí a prvků vestavěného interiéru.