Praha 1 otevřela své hospodaření veřejnosti skrze aplikaci CityVizor, ve které si každý může prohlížet všechny výdaje i příjmy městské části, a to i zpětně za roky 2017 a 2018. Aplikace ukazuje celkový rozpočet, smlouvy i jednotlivé faktury. CityVizor, který data o rozpočtu převádí do uživatelsky přívětivé podoby, vyvinulo Ministerstvo financí spolu se spolkem Otevřená města, jehož je Praha 1 členem.

Zavedení tzv. klikacího rozpočtu přes aplikaci CityVizor nás téměř nic nestálo, jenom trochu úsilí, které tu dříve chybělo. Velmi pomohli členové komise pro informatiku, odbor informatiky i sdílení znalostí s dalšími městskými částmi,” okomentoval zavedení CityVizoru radní pro informatiku a životní prostředí Petr Kučera (Zelená pro Jedničku). „Ještě před 3 lety chtěla Praha 1 za zveřejnění faktur dva a půl milionu korun, dnes si soupis faktur může stáhnout každý. Mám tedy upřímnou radost z toho, že se teď Praha 1 otvírá a stává transparentnější,” dodává Kučera.

Každý občan má v přehledné aplikaci možnost kontrolovat, za co město své finance utrácí. CityVizor ukazuje nejen faktické čerpání rozpočtu, ale i návaznost na uzavřené smlouvy. Aplikace usnadňuje práci také samotným úředníkům, ověření aktuálního čerpání rozpočtu snadno zjistí online na pár kliků. „Rozklikávací rozpočet v praxi používají často i zaměstnanci úřadu a zastupitelé, protože tabulky schváleného rozpočtu jsou mnohdy nepřehledné pro orientaci,” říká Vladan Brož, radní pro finance a investice (Praha 1 Sobě).  

Prohlížet hospodářství Městské části Praha 1 můžete na stránkách aplikace nebo na odkaze: Praha 1 :: Cityvizor

Více v tiskové zprávě