do 27. června je možné v Galerii 1 zhlédnout první společnou výstavu dvou výrazných multimediálních osobností. Kurátorka umění Renáta Mužíková se rozhodla propojit v rámci jedné expozice grafickou tvorbu Jiřího Suchého a Jana Homoly.

Vernisáž naplánovali spontánně po setkání obou umělců, kdy si pánové před rokem vzájemně vyměnili své grafiky a padli si do noty „Napadlo mě to loni, když se Jiří Suchý, jehož tvorbu dlouhá léta velice obdivuji, pochvalně vyjádřil k obrazům mého art partnera Jana Homoly, s nímž máme společný projekt Art332. Jako jeho kurátorku mě velice potěšilo, že pan Suchý navštívil naši výstavu a setkal se s Janem osobně,“ uvedla Mužíková.

Shodou okolností se to odehrálo v jednom z nejkrásnějších výstavních míst, v Galerii 1. „Věřím, že výstava bude mít u návštěvníků velký úspěch, neboť průřez tvorbou zakladatele legendárního Semaforu a kultovní osobnosti naší kulturní scény Jiřího Suchého a výrazného reprezentanta punkrocku, muzikanta, dobrodruha, skejťáka, spoluzakladatele kapely Wohnout a velice osobitého výtvarníka Jana Homoly jistě zaujme a osloví,“ uvedl 1. místostarosta a radní pro kulturu MČ Praha 1 Petr Burgr. 

„Je to spojení dvou lidí, kteří na rozdíl od nás dostali mnoho darů. Člověk na to může koukat trochu závistivě, ale ve skutečnosti zase tím, že oni ty dary dostali, mohou nás a naši Galerii 1 obohatit. Tato výstava je pro nás důležitá, jelikož se opět zvedáme z popela. Celá kultura i tato galerie, která opět může sloužit svému účelu,“ dodal Burgr.

Oba výtvarníci byli na vernisáži osobně přítomni, a tak bylo o zábavu postaráno. O zahájení byl velký zájem, výstavu navštívilo mnoho zajímavých lidí, kteří se téměř do galerie nevešli. Příchod Jana Homoly s kytarou v ruce byl příslibem vystoupení. A nebyla to mýlka, pánové zazpívali píseň „Naraž si bouřku ještě více do čela“. Ke zpěvu vyzvali i přítomné a někteří se opravdu přidali. Vznikla tak neopakovatelná úsměvná a úlevná atmosféra sounáležitosti přes známé semaforácké písně.

„Nevystavuju bůhvíjaké umění, ale dnešní výstava je doklad toho, že jsem šikovnej a že jsem se s Honzou Homolou snesl. Já jsem totiž kravaťák a on je mladý současný muž. Od osmnácti let jsem dělal reklamního grafika a poté propagační tvorbu. Až potom jsem se začal věnovat divadlu, ale to malování už mě neopustilo. Často ilustruji své vlastní písně nebo divadelní hry. Jinak žena jako taková je můj velmi oblíbený motiv,“ řekl Jiří Suchý.

„Já primárně maluji spíše obrazy, ale chtěl jsem si odpočinout u grafik, a tak vznikla tato série. Vyskytují se tam nahá těla, ale nikdy to není prvoplánové. Některé ty grafiky můžou působit vulgárně, ale já k tomu píšu texty, které to dostávají na jinou úroveň,“ uvedl Jan Homola.

Výtvarná tvorba obou autorů spolu bezvadně koresponduje, oba ve svém díle sondují lidské osudy po svém, s fantazií, vtipem, nadsázkou a jejich rukopis je velice osobitý a rozpoznatelný.

Expozice představuje výběr ze současné grafické tvorby kreslíře, grafika, herce, zpěváka, textaře a režiséra Jiřího Suchého. Ve volné tvorbě se zabývá kresbou, volnou grafikou (litografií), malbou a aplikovanou fotografií. Tematicky se věnuje nejčastěji hudbě a divadlu. Lidská postava, zvláště žena, bývá nositelkou děje. Koláže a ilustrace obsahují znaky, symboly, kombinaci prvků.

Jan Homola je znám především jako kytarista a zpěvák kapely Wohnout a výtvarná činnost mu podle jeho slov přináší odpočinek a větší tvůrčí svobodu. Jeho tvorba se opírá zejména o charakteristickou kresbu a příběh, kde se autor stává vypravěčem a snovatelem situací anebo přímým účastníkem dialogu. Jeho grafiky jsou příjemně chaotické a dekadentně vtipné.

Galerie 1 ve Štěpánské 47 je otevřena od úterý do pátku od 10 do 18 hodin, v sobotu pak od 10 do 12 hodin. Vstup na expozici je zdarma.