Mezinárodní kongres ESCIF (European Spinal Cord Injury Federation) hostil pražský hotel Clarion. Akci za podpory Městské části Praha 1 spolupořádala Česká asociace paraplegiků a zúčastnili se jí mentoři z řady zemí – Dánska, Anglie, Švýcarska, Finska, Skotska, Německa či Švédska. Kromě velmi užitečného sdílení zkušeností tak nabídla i výbornou příležitost pro prezentaci českých organizací věnujících se spinální problematice.

„Kongres se koná každý rok v jiném evropském městě. Program toho letošního, který uspořádaly European Spinal Cord Injury Federation a Česká asociace paraplegiků, tvořily přednášky a workshopy a jeho hlavním tématem byl peer mentoring v duchu přístupu ´peer to peer´, rovný s rovným, který zajišťuje, aby si vozíčkáři byli rovni se zdravými,“ vysvětlila členka organizačního týmu Veronika Friebová s tím, že hlavním cílem kongresu bylo přispět ke snadnějšímu vstupu nových vozíčkářů do běžného života.

„Městská část Praha 1 velmi ráda podporuje Českou asociaci paraplegiků a velmi ráda podpořila i tento důležitý kongres, který – jak pevně věřím – přispěje k dalšímu zkvalitnění služeb pro vozíčkáře,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Česká asociace paraplegiků je nezisková organizace, která sdružuje vozíčkáře po poranění míchy, a to z celé České republiky, kterým se snaží umožnit kvalitní a aktivní život v rodině i v zaměstnání, včetně volného času vyplněného zájmy a koníčky.

Vozíčkářům nabízí informační a poradenský program, tréninkové zaměstnávání, podporované a startovací bydlení, půjčování kompenzačních pomůcek a automobilů s ručním řízením, komunitní portál www.vozejkov.cz či mobilní aplikaci www.vozejkmap.cz.

Více informací: www.czepa.cz a www.escifcongress.org.