Když v posledních měsících slyšíme o oslavě 100. narozenin, hned pomyslíme na sto let, které uplynuly od vzniku našeho samostatného státu, a už si tolik neuvědomujeme, že stovku letos oslavuje i pěkná řádka lidí kolem nás – pamětníků, kteří mohou o uplynulém století poutavě vyprávět. Tak jako například paní Vlastimila Šrůtková, která v plné svěžesti slavila se svými blízkými v bytě nedaleko Kampy.

„Pro naši městskou část je ctí, když může pogratulovat svým občanům, kteří oslavují tak významné životní jubileum a kteří se s námi mohou podělit o zážitky z dob, které většina z nás zná jen z knížek a učebnic,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který oslavenkyni přišel poblahopřát.

Paní Vlastimila se narodila ve Vídni, a to jen krátce před tím, než přestalo existovat Rakousko-Uhersko. Do Vídně totiž její tatínek, stejně jako velké množství dalších Čechů, odjel za prací a při tancovačce se seznámil s její maminkou. Když byly malé Vlastimile čtyři roky, přestěhovala se její rodina do Uhříněvsi.

Když pak už byla velká, odjela za první vydělané peníze na dovolenou do Jugoslávie, kde se seznámila se svým budoucím manželem. Během společného života, z velké části stráveného v Myslíkově ulici, se jim narodily čtyři děti, z toho tři dcery, které po okupaci v roce 1968 odešly do USA a Kanady a nyní žijí ve Vancouveru, v New Yorku a jedna pak nedaleko od této metropole. Syn zůstal doma.

Paní Vlastimila Šrůtková, obdivuhodně vitální paní, má velkou radost ze svých sedmi vnoučat a čtyř pravnoučat. S jedním z nich, Connorem Wagnerem z Vancouveru, který také přijel poblahopřát, jsme si na oslavě popovídali o jeho zálibách, zejména pak o hokeji, který jako správný Kanaďan hraje a ve kterém je jeho vzorem mladá kanadská hvězda a jmenovec Connor McDavid z Edmontonu.

Čas si na nás našla i oslavenkyně, které dělaly kromě starosty Oldřicha Lomeckého společnost i všechny tři dcery, jež pozornost radnice velmi ocenily. A jak si nyní užívá své dny paní Vlastimila? „Ráda jsem doma, a protože mám velmi dobrou pečovatelku, chodím s ní ráda na procházky na Kampu, to je fajn,“ svěřila se nám paní Šrůtková, která v mládí cvičila v Sokole. „Tělocvik jsem vždycky milovala a ráda jsem skákala do dálky,“ dodala sympatická dáma, která se podle svých slov musela v životě dost ohánět. A to je možná její recept na dlouhověkost, stejně jako milující rodina, i když z velké části za mořem.

Tak všechno nejlepší, hodně zdraví a lásky!