Domov Palata na pražských Hřebenkách se v pátek dopoledne stal svědkem malé slavnosti. Paní Marie Horáková, dlouholetá obyvatelka Malé Strany, která nyní žije v Palatě, tam totiž oslavila 100. narozeniny!

A gratulanty na čele se starostou Prahy 1 Petrem Hejmou a ředitelem domova Jiřím Procházkou přivítala nejen ve slavnostně vyzdobené společenské místnosti, ale i ve skvělé náladě. Sotva se totiž oba pánové objevili ve dveřích, přivítalo je veselé zvolání: „Vy jste ale fešáci!“

Gratulující starosta Prahy 1 dorazil s krásnou kyticí, dárkovým košem a písemnou gratulací na památku. Paní Marie Horáková se zase podepsala do radniční pamětní knihy.

Stoletá sympatická oslavenkyně se narodila v tehdy převážně německém Mostu a ještě před válkou studovala v Drážďanech tanec. Poté její rodina musela Sudety opustit. Doteď si ale uchovala lásku k tanci a baletu, ale i ke klasické německé a rakouské hudbě. A protože jsou tanec a hudba dlouholetou nedílnou součástí života starostovy rodiny, měli si oba dlouho o čem vyprávět. A k překvapení přítomných u toho přešli i do němčiny.

„Popřání k takto významným narozeninám považuji za službu oslavencům a jejich rodinám i za projev hluboké úcty, kterou si tito pamětníci zaslouží. Díky takovýmto milým setkáním se navíc dozvídáme mnoho zajímavého z historie naší městské části i celé země,“ vyzdvihl Petr Hejma.

Ústav Palata je novorenesanční objekt postavený v roce 1893 Českou spořitelnou na pozemcích bývalé viniční usedlosti Horní Palata, a to jako Ústav pro zaopatřování slepců Francisco-Josephinum. Více informací o jeho současných službách naleznete na www.palata.cz.